9. — 12. júl 2020
9. — 12. júl 2020
Zohra
Štvrtok 20:30 | EUrópa stage

Zohra AF

Súčasťou otváracieho dňa festivalu Pohoda in the Air bude aj prvý ženský orchester z Afganistanu – Zohra, ktorý zažiaril na Pohode 2019. Keďže v krajine platia prísne opatrenia, orchester nebude hrať spolu, ale svoje hudobné pozdravy nám poslalo viacero jeho členiek. Vo veľmi krátkom čase si tieto odvážne muzikantky získali uznanie médií ako BBC, NPR, CNBC, The New Yourk Times, Le Figaro, La Repubblica a mnohých ďalších. Ich minuloročný koncert a nasledujúce turné po Slovensku azda najlepšie ilustrovali význam slobody pre umenie ako aj prínos umenia k slobode. Aj preto sme namiesto klasického dokumentu o Pohode pripravili film Orchester z krajiny ticha, ktorý z ich koncertov natočila režisérka Lucia Kašová. Koncert a dokument Zohry ako aj následnú diskusiu na tému slobody, ľudských práv a rodovej rovnosti v Afganistane a na Slovensku si môžete pozrieť už vo štvrtok večer.

Orchester Zohra je súčasťou Afganského národného hudobného inštitútu na čele ktorého je Dr. Ahmad Sarmast. Dr. Samrast je synom prvého afganského dirigenta a prvým Afgancom, ktorý získal v rámci hudobného vzdelania titul PhD. Hudbu študoval v Rusku a následne v Austrálii, po návrate do rodnej krajiny založil spomínaný Afghanistan National Institute of Music (ANIM). Nehovoríme ale o nejakej súkromnej škole pre prominentov. Až polovicu študentov inštitútu tvoria dievčatá, siroty a deti z ulice. Jeho zámer sa ale v rodnej krajine nestretáva iba s podporou a uznaním. Neustále je konfrontovaný s vyhrážkami, pričom neostalo len pri nich. Keď si v roku 2014 si užíval predstavenie svojich študentov v kábulskom kultúrnom centre, pár radov za ním sa odpálil samovražedný atentátnik. Ahmad, ktorý bol primárnym cieľom útoku, prežil len zázrakom, nakoľko sa v tom čase zohol pre mobil, na ktorý mu práve prišla SMSka. Pri útoku prišiel o sluch na jedno ucho, no po viacerých operáciách v Austrálii (pri ktorých mu odstraňovali črepiny z hlavy) sa už po troch mesiacoch vrátil domov, aby pokračoval v práci.

V tom istom roku za ním prišla mladá hráčka na trúbku Meena s nezvyčajnou prosbou. Spolu s kamarátkami chceli vytvoriť čisto ženský nezávislý súbor. Chceli v ňom hrať hudbu podľa vlastných predstáv, vytvoriť si špecifický štýl i repertoár. Nakoľko jedným základných cieľov ANIMu je vzdelávanie dievčat, jeho šéf bol myšlienkou nadšený. Vôbec prvý čisto ženský hudobný súbor v histórii Afganistanu bol tak na svete a pomenovali po Perzskej bohyni hudby – Zohra.  Ahmad priznáva, že čakal, že pôjde o projekt pre zopár dievčat, no dnes má súbor už vyše 30 členiek, ktoré skúšajú dvakrát týždenne (resp. oveľa intenzívnejšie pred koncertami). O motiváciách založiť súbor na Pohode tiež povedal: „Taliban zakázal hudbu a ani po jeho páde si mnoho Afgancov nevie predstaviť, že by sa ženy mohli stať hudobníčkami a mohli vystupovať verejne. Našim cieľom je poskytovať čo najlepšie vzdelanie a zmeniť našu krajinu aj tým, že ukážeme, že rodová rovnosť a tradičná kultúra v kombinácii s klasickou hudbou môžu fungovať.“ V súbore hrávajú dievčatá od šiesteho ročníka, pričom staršie študentky pomáhajú s rozvojom schopností mladších muzikantiek. Repertoár tvoria diela afganských i západných autorov. Z nástrojového obsadenia sú okrem „európskych nástrojov“ bohato zastúpené inštrumenty typické pre južnú Áziu ako sitar, rubab či tabla. Existencia súboru (spojená s radosťou členiek súboru z hry) je ukážkou, ako veľa vecí sa podarilo zmeniť vďaka odvážnym ľuďom v Afganistane. A je to tiež ukážka toho, čo dokážu mladé dievčatá, keď sa neboja ísť za svojimi snami a dostanú príležitosť realizovať sa. Vznik súboru Zohra inšpiroval mladé afganské ženy, aby sa stali prvými ženskými dirigentkami v histórii Afganistanu. Tieto odvážne mladé ženy slúžia ako vzor pre spolužiakov z ANIMu a dievčatá v celej krajine

Orchester nahral časť albumu „The Rosegarden of Light,“ ktorý vydal britský Toccata Classics a distribuovalo ho vydavateľstvo Naxos. Ich nahrávky hralo cez BBC, oficiálna stanica Londýnskeho symfonického orchestra, stanice v USA a špeciálne podcasty naprieč celou Európou. Koncert súbor uzavrel v roku 2017 výročné stretnutie Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose. Nebolo to len ich prvé vystúpenie mimo rodnej krajiny, ale vlastne aj prvé vystúpenie, pred ktorým bola ich jediným nepriateľom tréma. Doma sa okrem nej musia častokrát vysporiadať s rôznymi hrozbami od osobných invektív až po vyhrážky bombovým útokom. Okrem koncertu v Davose vystúpili aj v ďalších švajčiarskych a nemeckých mestách. Berlínsky koncert sa uskutočnil len mesiac po teroristickom útoky na miestnom vianočnom trhu pričom dievčatá ho venovali práve obetiam útoku. Súčasťou repertoáru bola aj Beethovenova Óda na radosť. „Afganistan by sa mal vydať na rovnakú cestu, ako každý iný národ a naše dievčatá by sa mali rovnako tešiť zo slobody, ako  rovesníčky mimo Afganistanu,“ povedal pre NPR zakladateľ školy a súboru Ahmad Sarmast a následne dodal: „Nemôžeme vybudovať demokratickú spoločnosť v Afganistane, ak z toho procesu vynecháme polovicu obyvateľstva národa.“ Inšpiratívna idea mladej ženy dnes okrem premieňania životov jej mnohých priateliek pozitívne ovplyvňuje aj medzinárodné vnímanie jej rodnej krajiny a zlepšuje povedomie aj v otázkach práv žien. Sme radi, že mladé odvážne ženy sa s nami opäť podelia o pestrý mix afganskej i západnej vážnej hudby aj v rámci festivalu Pohoda in the Air.