Späť na artistov

tUnE-yArDs CA

BUDIŠ STAGE Sobota 21:00 Zobraziť v programe
tUnE-yArDs

tUnE-yArDs už hrali na našom festivale v roku 2014, pričom ich vystúpenie označil portál Fullmoonzine za „nejlepší a nejzábavnější koncert Pohody“. Merrill Garbus a Nate Brenner v tom čase žali úspech so svojím tretím albumom Nikki Nack. V januári vydali štvrtú štúdiovku I Can Feel You Creep Into My Private Life. Sme radi, že v rámci letnej časti turné ich kombinácia afrobeatu, folu a free-jazzu opäť zaznie aj na trenčianskom letisku.

Rodáčka z New Yourku Merrill Garbus začínala v rôznych kapelách na východnom pobreží, no po práci na albume s Nateom Brennerom sa presťahovala do Kalifornie. Debut BiRd-BrAiNs nahrali spôsobom DIY na ručný rekordér a následne ho vydali na kazete. Jeho obsah zaujal  vydavateľstvo 4AD, pod ktorým vyšiel ich druhý album w h o k i l l.  Album i single „Bizness“ a „Gangsta“ sa objavili v koncoročných výberoch najlepších nahrávok médií ako Time, Rolling Stone, Spin či New York Times. Album získal aj prestížne ocenenie Pazz & Jop magazínu The Village Voice pre najlepší album roka, ktorý je zostavený zo stoviek TOP 10 rebríčkov amerických kritikov. Nemenej úspešný bol album Nikki Nack, ktorému dominovali chytľavé melódie a tanečné rytmy, ktoré vystihuje hit „Water Fountain“.

Výrazné rytmy a melódie dominujú aj najnovšiemu albumu I Can Feel You Creep Into My Private Life. Ako v recenzii píše Radio Wave: „Svým soundem vytváří hudbu k běhu, cvičení, sebemotivaci, tělesnému vybití, fyzickému odreagování.“ Tematicky sa ale venujú vážnym problémom súčasnosti, predovšetkým rasizmu. Kým tribálnym spevom sa Merrill svojho času priúčala priamo v Afrike, viac o rasizme z perspektívy bieleho človeka sa snažila pochopiť počas šesť mesiacov trvajúceho meditačného workshopu. Umelecký perfekcionizmus potvrdila aj prehlbovaním skúsenosti s tanečnou hudbou priamo v epicentre, keď pôsobila ako DJ-ka v klube neďaleko jej bydliska. Tune-Yards dokážu aj vážne témy podať s ľahkosťou, čo potvrdzuje v rubrike Album týždňa Rádio_FM: „Poukazovaním na sociálne problémy vás ale nechcú trápiť a aj ťažké témy spracovali do doteraz najdynamickejšieho albumu.“