Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
The Mystery of the Bulgarian Voices + Georgi Andreev & Quarto Quartet
Sobota 14:00 | Urpiner stage

The Mystery of the Bulgarian Voices + Georgi Andreev & Quarto Quartet BG

The Mystery of the Bulgarian Voices je globálny fenomén s fascinujúcou históriou. Ich tvorbu a svetový úspech mnohí označujú ako jeden z míľnikov pri rozvoji world music.

Zbor vznikol v 50. rokoch, pričom ich účelom bolo udržať a renovovať bulharskú ľudovú hudbu a tradíciu, aby tak potlačili antikomunistické hudobné vplyvy. Zlom pre ich tvorbu nastal, keď si ich všimol švajčiarsky muzikológ Marcel Celliér, ktorý ich spev nahral a vydal na albume Le Mystère Des Voix Bulgares (Volume 1) v roku 1975. Album sa neskôr dočkal aj reedície vo vydavateľstve 4AD. Za druhý album získali sošku Grammy.
Práve vo vydavateľstve 4AD sa spoznali s legendárnym duom Dead Can Dance a s ich speváčkou Lisou Gerrard, ktorá z ich špecifického spevu čerpala inšpiráciu, ktorú počuť hlavne v ich asi najznámejšom hite The Host of Seraphim, ktorý sa objavil aj v mnohých filmoch. S Lisou Gerrard nakoniec v roku 2018 nahrali celý spoločný album BooCheeMish.

Ich špecifický hlas si zamilovalo množstvo hudobných legiend. Kate Bush si ich prizvala do troch pesničiek na jej album The Sensual World z roku 1989, spolupracovali aj s Bobbym McFerrinom a jedna z ich pesničiek odznela aj na svadbe Davida Bowieho, ktorý ňou nahradil svadobnú klasiku Here Comes the Bride.

Legendárny zbor otvorí na Pohode sobotný program na hlavnom pódiu. Na trenčianskom letisku sa predstavia pod taktovkou dirigenta a skladateľa Georgia Andreeva aj so sláčikovým kvartetom Quarto Quartet a odohrajú nové ale aj ich najznámejšie pesničky.

LÍSTKY NA POHODU 2024