Späť na artistov

Slowdive GB

Orange stage Štvrtok 21:30 Zobraziť v programe
Slowdive

Štvrtkový večer na Pohode doplní legenda žánru shoegaze Slowdive a jedna z najúspešnejších slovenských kapiel v zahraničí The Ills. Podľa Pitchforku nahrali Slowdive 3 z 15-tich najlepších shoegazeových nahrávok všetkých čias a NME zaradil do obdobného výberu (TOP 10) dva ich albumy. V roku 2014 sa po dvadsaťročnej prestávke predstavili na barcelonskej Primavere a začiatkom januára vydali novú skladbu po 22 rokoch. Presne o 100 dní sa postarajú o snovú atmosféru otváracieho večera na 21. Pohode.

„Shoegaze obracia emocionálnu pozornosť fanúšikov dovnútra, nakoľko hluk gitár a ďalších nástrojov znemožňuje počas koncertov akúkoľvek socializáciu. Necháva tak ľudí napospas svojim vlastným pocitom a myšlienkam. Je to hudba na snívanie,“ napísali o tomto žánri v úvode svojho výberu The 50 Best Shoegaze Albums of All Time editori Pitchforku. S časťou o nemožnej socializácii úplne nesúhlasíme, čoho dôkazom bude aj koncert jednej z najzásadnejších kapiel „na snívanie“ Slowdive na Pohode 2017. Inšpiráciou pre Slowdive boli gitary My Bloody Valentine a zvuk The Cocteau Twins či The Byrds. Kapelu založili na konci osemdesiatych rokov priatelia z detstva Neil Halstead a Rachel Goswell pôvodne pod názvom Pumpkin Fairies, no zakrátko sa premenovali na Slowdive. V novembri 1990 vydali rovnomenné EP Slowdive, ktoré malo pozitívne ohlasy. Vo Februári 1991 im vyšlo EP Morningrise a v júni toho istého roka EP The Holding Our Breath, z ktorého singel „Catch the Breez“ sa dostal na čelo UK Indie Chart. Každý singel, ktorý vydali v roku 1991 sa stal podľa Melody Maker singlom týždňa.

V septembri 1991 vydali debut Just for a Day, po ktorom nasledovalo ich prvé turné v USA (s kapelou Blur) a európske turné na jar ‘92. V máji 1993 vydali ich najzásadnejší album Souvlaki. V čase vydania mal ale od pozitívneho prijatia britskými kritikmi veľmi ďaleko. S odstupom času sa ale dočkal rehabilitácie od najprestížnejších hudobných portálov. Podľa NME je tretím a podľa Pitchforku dokonca druhým najlepším albumom žánru shoegaze, pričom jeho podceňovanie dobovou tlačou označilo NME za trestuhodné. Ich tretí album Pygmalion bol, s omnoho minimalistickejšími aranžmánmi, zvukovým protikladom predchádzajúcej tvorby. Krátko po jeho vydaní sa Slowdive rozpadli, pričom Halstead, Goswell and McCutcheon založili kapelu Mojave 3. 24. januára 2014 na twitterovom konte kapely zverejnili odkaz na web slowdiveofficial.com, na ktorom bol obrázok s nápisom "here she comes..." (rovnako sa volá aj jedna z ich piesní z albumu Souvlaki). O štyri dni neskôr oznámili, že po takmer dvadsiatich rokoch odohrajú koncert na barcelonskej Primavere. 12. januára 2017 vydali novú skladbu po 22. rokoch s názvom „Star Roving“, ktorá dokazuje, že shoegaze neostal zaseknutý v prvej polovici deväťdesiatych rokov. Podľa Pitchforku „destilovali elementy seba samých spôsobom, ktorý nie je obyčajnou recykláciou, a zároveň zostáva verný pôvodnej, žeravej forme“. Kapela sa hneď po zverejnení skladby dostala na čelo rebríčka The Billboard + Twitter Trending 140 chart „najdiskutovanejších vecí ohľadom umelcov a ich tvorby“. Neil Halstead, Rachel Goswell, Nick Chaplin, Christian Savill a Simon Scott sa deň pred madridským Mad Cool predstavia aj na Pohode 2017.