Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Plantasia
Sobota 05:00 | Urpiner stage

Plantasia SK

Ďalším projektom, ktorý bude možné vidieť a počuť len na Pohode je špeciálne prevedenie kultového albumu Mother Earth's Plantasia od Morta Garsona z roku 1976. Ide o slovenskú premiéru, výnimočný je aj čas koncertu – zaznie o piatej ráno na hlavnom pódiu počas Vítania slnka.

Album zľudovel pod názvom Plantasia a jeho oficiálny podtitul hovorí za všetko: „Hudba pre rastliny a pre všetkých, ktorí ich milujú.“ Pôvodné dielo bude rozšírené o jednu skladbu napísanú Kristínou Smetanovou. Symbolicky bude venovaná slnečniciam, ktoré zvyknú bývať v strede areálu, ale v tomto roku vysadené byť nemohli. 

Album mal pri svojom prvom vydaní veľmi limitovanú distribúciu, keďže ho dostávali napríklad len tí, ktorí si v obchode s rastlinami kúpili rastlinu a k nej dostali aj tento album. Plantasia je dnes už kultovou klasikou a dočkala sa aj znovuvydania v roku 2019.

Na Pohode tento album naživo zahrá štvorica Kristína SmetanováHaimoni BalgaváPeter Kunzo a Martin Majlo Štefánik. Skladby odohrajú na štyroch syntetizátoroch.

Pre Plantasiu sa Kristína Smetanová nadchla a o projekte hovorí: „Ako človek žijúci v hluku mesta za neutíchajúcej prítomnosti hudby, často utekám do prírody, ktorá mi poskytne skrýšu a inšpiruje ma. Plantasia je hudbou pre rastlinky, som rada, že môžem priložiť ruky k dielu s tak krásnou myšlienkou a dotknúť sa podstaty tvorby, a možno tak vrátiť niečo naspäť.“

Kristína má pod taktovkou celé prevedenie tohto vystúpenia, spolu s Haimoni dielo prepisujú pre zostavu vytvorenú pre Vítanie slnka. Kristínu môžete poznať napríklad z kapely Quatro Emocione, zo zoskupenia Chick2Chick trio ale aj zo sólového projektu Kriss Krimm. V rámci klasickej hudby vystupovala napríklad s Košickou filharmóniou či orchestrom VŠMU.

VSTUPENKY NA POHODU 2023