Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
Nick Cave & The Bad Seeds
Štvrtok 22:00 | Urpiner stage

Nick Cave & The Bad Seeds AU

Je veľmi ťažké nájsť superlatívy, ktorými by sa dali opísať koncerty Nick Cave & The Bad Seeds. Ako totiž uvádza aj The Telegraph v titulku päťhviezdičkovej recenzie z jesene 2017: „Ich koncert je mimoriadnou odpoveďou na nepredstaviteľné“. Nick Cave nahral s The Bad Seeds 17 štúdiových albumov. Medzi nimi legendárne The Good Son, Murder Ballads, The Boatman's Call či Push the Sky Away, s ktorým sa predstavil aj na Pohode 2013. No najsilnejšie chvíle jeho autorskej kariéry prišli najmä v posledných rokoch. Natočil mimoriadne osobné filmy ako 20,000 Days on Earth či One More Time with Feeling, ktorý zachytáva produkciu a uvedenie albumu Skeleton Tree s osobnou spoveďou Nicka Cavea po strate syna. Album sa stal najvyššie hodnotenou nahrávkou v priemere recenzií roka 2016. Suverénnou jednotkou roka sa stal podľa hudobných kritikov aj posledný album Bad Seeds Ghosteen a v takto nastavenej kvalitatívnej trajektórii pokračuje Cave aj na najnovšom projekte s Warrenom Ellisom s názvom Carnage. Ešte lepší, než v štúdiu, sú ale na pódiu – Zaklínači Nick Cave & The Bad Seeds to prídu po štyroch rokoch opäť ukázať návštevníkom európskych festivalov. V rámci turné sa po necelej dekáde vrátia aj na letisko Trenčín.

V kontraste k vyššie uvedeným chválospevom treba poznamenať, že jeden z najoceňovanejších ľudí vo svete hudby, nie je poháňaný skvelými recenziami či oceneniami. Po nominácii na MTW Awards za skladbu „Where The Wild Roses Grow“ napríklad v liste organizátorom slušne poďakoval, no vzápätí požiadal, aby bola jeho nominácia stiahnutá slovami: „Moja múza ku mne prichádza s darom piesne a na oplátku sa k nej chovám s rešpektom, aký si myslím, že si zaslúži – v tomto prípade to znamená nepodrobiť ju ponižovaniu porovnávaním a súťaživosťou. Moja múza nie je kôň a ja nie som na žiadnom konskom dostihu." Umenie je preňho formou terapie, čo potvrdzuje piesňami, knihami, filmami či na svojom blogu Red Hand Files, kde odpovedá aj na mimoriadne osobné otázky fanúšikov, a ktorý The Guardian označil za „úkryt pred online búrkou bez svárov a konšpirácií.

Ďalší z účinkujúcich Pohody 2013 Flea ho označil za najlepšieho textára všetkých čias, a keď sme pri –naj, tak podľa Juraja Kušnierika je tiež autorom najsilnejšieho love songu všetkých čias – Into My Arms. Mnohí návštevníci Pohody 2013 aj na príklade tohto hitu videli, v čom je Caveova sila. Nie len v podmanivých veršoch a melódiách, ale aj v nadaní všetko dokonale načasovať a naservírovať. Už krátko po najintímnejšej skladbe stál na ramenách uhranutých ľudí a spolu s kapelou hypnotizoval dav spôsobom, o ktorom denník SME v tom čase napísal: „Po tom, čo predviedol s kapelou The Bad Seeds, treba s pojmom charizma narábať oveľa opatrnejšie.“ V podobnom zmysle sa o jeho londýnskom koncerte na jeseň 2017 vyjadril The Independent: „V jednej chvíli intenzívne až hromové, a vzápätí nežné a katarzné. Skrátka majstrovské.“ Cave dokáže čiastočne preniesť energiu z live koncertu dokonca aj cez slúchadlá či obrazovky dôkazom čoho je aj fantastický záznam z koncertu Distant Sky: Live in Copenhagen. Dá sa ním naladiť, no nie nahradiť to, čo ponúkli a opäť ponúknu Nick Cave & The Bad Seeds návštevníkom festivalu Pohoda.

VIDEÁ:

Lístky na Pohodu 2022 v predaji na www.pohodafestival.sk/sk/shop.