Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
Lay Low
Sobota 20:40 | Café Kušnierik

Lay Low IS

LAY LOW je alter-ego islandskej speváčky a skladateľky Lovísy Elísabet Sigrúnardóttir. Narodila sa v Londýne srílanskému otcovi a islandskej matke. Začínala ako klavirista a basgitaristka; „jammovala“ na klávesoch a synťákoch s Benny Crespo’s Gang, našla sa blues folku i honky tonku. Lay low kombinuje „bohatý čokoládový zvuk so sladkou škoricovou a dúškom whisky na okraji“. Na scéne je od roku 2006, keď vydala debut „Please Don’t Hate Me“ – opojný pohľad na americanu. Nahrávka ovládla islandské rebríčky a získala zaň ocenenie za najlepšiu speváčku, najobľúbenejšiu umelkyňu i najlepší cover.

Na druhom albume „Farewell Good Night’s Sleep“ čerpala inšpiráciu z islandskej prírody, cestovania po odľahlom vidieku. Spolupracovala na ňom s producentom Liamom Watsonom [White Stripes, Pete Molinari & Holly Golightly]. Hudobný tím iTunes ju na základe tohto albumu označil za jeden z objavov roka 2008. V roku 2009 hrala na turné s Emilianou Torrini ako aj na festivaloch Glastonbury, Into The Great Wide Open či End of the Road festivaly. V roku 2012 tourovala po Severnej Amerike a Európe s kapelou Of Monsters and Man.

Tretí album „Brostinn strengur“ (prasknutá struna) bol postavený na ženskej islandskej poézii za posledných 150 rokov. texty spievala v islandčine a vytvárala očarujúci zvuk upokojujúceho folku doplnený o experimentálne indie zvraty. Album bol nominovaný na 5 islandských hudobných cien a bol hodnotený ako jej zatiaľ najexperimentálnejšia nahrávka, ktorá ukazuje sebavedomé využitie širokého spektra jej hudobných vplyvov. Po niekoľkých projektoch v islandčine sa Lay Low vrátila s novým anglickým lyrickým albumom „Talking About The Weather", ktorý produkoval Ian Grimble.

V posledných rokoch býva Lay Low vo svojom dome na islandskom vidieku na Islande, kde tvorí hudby pre televíziu, filmy a ďalšie hudobné projekty spolu a pracuje aj na nových vlastných veciach. Ako známa inštrumentalistka hrá na gitare a basgitare v rôznych projektoch. S jej autorskou piesňou „Með hækkandi sól“ reprezentovala kapela Systur Island na Eurovízii 2022. Jej novšie veci majú trip-hopový nádych, no hudobná cesta Lay Low sa stále drží koreňov a neustále ponúka vycibrený a experimentálny zvuk. Najsilnejšou stránkou Lay Low sú jedinečné, hudobne hravé vystúpenia, cez ktoré vyžaruje teplo a hlboko osobná skúsenosť, ktorú ponúkne aj návštevníkom Pohody.