Späť na artistov

Jessie Ware GB

ORANGE STAGE Piatok 20:00 Zobraziť v programe
Jessie Ware

Miláčik Pitchforku a ďalších vplyvných médií Jessie Ware má na konte nominácie na Mercury Prize, Mobo Awards či BRIT Awards – vrátane tohtoročnej nominácie v kategórii najlepšia britská speváčka. Každý z jej troch albumov sa umiestnil v TOP 10 britského rebríčka. Spolupracovala s kapelami a umelcami ako Florence and the Machine, Disclosure, SBTRKT Sampha či Ed Sheeran. Kvalitný mix soulu, R&B a elektroniky ponúkne Jessie Ware aj na Pohode 2018.

Jessie Ware vyštudovala anglickú literatúru a po škole začínala kariéru športovej novinárky. Okrem toho pracovala aj v televíznej spoločnosti Love Productions, kde sa zoznámila s  E. L. James (autorkou Fifty Shades). Jessie neskôr prispela piesňou „Meet Me in the Middle“ na soundtrack filmu Fifty Shades of Grey. Pred začiatkom sólovej kariéry spievala ako vokalista na turné Jacka Peñateho. Cez neho sa zoznámila so Aaronom Jeromeom, účinkujúcim pod menom SBTRKT a s jeho spoluhráčom Samphom. So SBTRKTom spolupracovala na albume Nervous a so Samphom nahrala pieseň „Valentine“. Krátko na to hosťovala aj na albume Ceremonials od Florence and the Machine. V roku 2012 vydala debut Devotion, ktorý z nej okamžite spravil jednu z najvýraznejších ženských postáv britskej scény. Album bol nominovaný na Mercury Prize a priniesol jej aj dve nominácie na BRIT Awards. Pitchfork ho zaradil medzi Best New Music i do výberu 100 najlepších albumov dekády. NOW Magazine ju v recenzii prirovnal k divám ako Adele, Emeli Sandé či Lianne La Havas a podľa The Fly bol album začiatkom novej kapitoly na ceste tejto budúcej pop-superstar.

Minimalistické aranžmány piesní z druhého albumu Tough Love prirovnal magazín Mojo k Princeovi, pričom ocenil aj jej impozantný hlasový rozsah. Najväčší hit z tohto albumu – „Say You Love Me“ už na Spotify prekonal 80 miliónov prehratí. Koncom minulého roka vydala tretiu, mimoriadne osobnú, štúdiovku Glasshouse s hitmi ako „Midnight“, „Selfish Love“ a „Alone“, pričom Pitchfork oceňuje hlavne nezameniteľnosť skladieb a odvahu pustiť sa do horných hraníc jej hlasového rozsahu. V tvorbe Jessie Ware získava pop pozitívne konotácie. Ako uviedlo na začiatku jej kariéry Rádio_FM v rubrike Hudba_FM: „Už dávno som nepočul tak inteligentne spravený soul-pop. Je to populárna hudba spravená na 100 % s dušou, vášňou aj inteligenciou. Privítajme Jessie Ware vo svete veľkých speváckych hviezd.“ Jessie to nefunguje len na skvelých nahrávkach, ale hlavne na pódiách. Ako píše DIY v recenzii septembrového koncertu: „Z jej vášnivého a charizmatického vystúpenia je zrejmé, že má stále veľkú radosť z hrania pre ľudí.“ Veríme, že tieto slová potvrdí aj začiatkom júla v Trenčíne.