Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Duo Ruut
Sobota 19:00 | Aktuality.sk

Duo Ruut EE

Duo Ruut pochádzajú z Estónska a vznikli v roku 2017. Toto ženské duo je špecifické v tom, že obe hrajú na citaru, obe spievajú a to hneď naraz. Pri vystúpení ich od seba delí len citara a to doslova. Dva ženské hlasy zdieľajú jeden hudobný nástroj, na ktorom nevyužívajú len struny, ale používajú ho aj ako bicie. Je to naozaj magické a intímne prevedenie minimalistickej hudby, ktorá však prináša nové postupy a je maximalistická na emócie.

Duo Ruut sme objavili na festivale Eurosonic v Holandsku a hneď sme si ich zamilovali.

V decembri 2019 vydali debutový album Tuule sõnad, ktorý získal ocenenie za debut roka na Estonian Ethno Music Awards 2020. Album bol následne nominovaný vo viacerých kategóriách na ceny Estonian Music Awards 2021.
Pozitívne ohlasy im prinieslo aj ostatné EP Kulla kerguseks, ktoré bolo nominované na etno/folkový album roka na ceny Estonian Music Awards 2022.

"World music je niekedy svet sám o sebe a produkuje hudbu podľa vopred zažitých rámcov. Zvykne ma to dosť mrzieť, keď vidím perfektných muzikantov a zároveň mám zvláštny pocit klišé. Duo Ruut sú ale presný opak. Ak by pred sebou nemali zvláštny nástroj a nehovorili počas svojho vystúpenia o svojich inšpiráciách, ani neviete, že nadväzujú na tradičnú hudbu. Ich zvuk je jemný ale veľmi súčasný a zvláštnosť estónčiny pre slovenského poslucháča im dodáva tajomný rozmer. Videla som ich už viackrát a na Pohode si ich určite pôjdem pozrieť znova," dodáva k živým vystúpeniam tohto dua Barbora Bodnárová z tímu Pohody.

Nenechajte si ujsť vystúpenie tohto výnimočného estónskeho dua.

Ich koncert uvidíte aj vďaka našej participácii na programe ESNS exchange.

VSTUPENKY NA POHODU 2023