Späť na artistov

Danny Brown US

ARÉNA SLOVENSKEJ SPORITEĽNE Piatok 22:00 Zobraziť v programe
Danny Brown

Po rozchode rodičov predával drogy, skončil za mrežami, no po prepustení sa začal naplno venovať detskému snu – stať sa raperom. Ciele zjavne napĺňa mimoriadne úspešne. Podľa Metro Times bol umelcom roka 2013, na jeho albumoch mu hosťovali Eminem či Kendrick Lamar. Muž protikladov, detroitský raper v rifliach s vysoko posadeným hlasom, zvukovo inšpirovaný kapelami Joy Divison a Talking Heads. Novinári sa v recenziách na jeho albumy pretekajú v superlatívoch, kým on sa preteká sám so sebou. Danny Brown vám na Pohode 2018 ukáže, prečo ho MTV označuje za jednu z najpozoruhodnejších postáv súčasného rapu.

Danny začínal ako člen kapely Rese'vor Dogs. V roku 2010 vydal debut The Hybrid a práve na rovnomennej skladbe prvýkrát rapoval s vysoko posadeným hlasom, ktorý sa stal jeho „trademarkom“. V roku 2011 sa na odporúčanie Q-Tipa dostal do vydavateľstva Fool's Gold Records, za ktorým je A-Track. Krátko nato nahral album XXX, ktorý Spin označil za najlepšiu hip-hopovú nahrávku roka. Pitchfork ho zaradil na 19. miesto výberu 100 najlepších albumov (bez rozdielu žánru). Na albume sa prvýkrát podieľal jeho dlhoročný producent Paul White, ktorý robil aj veci pre Charli XCX a Jamieho Woona. O rok neskôr spolupracoval s The Avalanches na piesni Frank Sinatra. V tom čase vydal aj hit „Grown Up“, ktorý Rolling Stone zaradil na 41. miesto najlepších skladieb roka. Za video k piesni získal ocenenie Woodie Award.

V októbri 2013 vydal album Old, na ktorom hosťovali ASAP Rocky, Schoolboy Q, Ab-Soul, Charli XCX i Purity Ring. Album sa vyšplhal na 13. miesto americkej hitparády Billboard 200. Pár mesiacov na to vystúpil spolu s Megan James v show Jimmy Kimmel Live!. V júli 2015 otváral koncert Eminema pred stotisíc ľuďmi na Wembley. Minulý rok vydal najnovší album Atrocity Exhibition, ktorý bol nominovaný na ocenenie IMPALA pre album roka. Dostal sa aj do dvadsiatky najlepších albumov roka v koncoročných výberoch médií ako The Guardian, NME, Pitchfork, Rolling Stone a Spin. Nájdete na ňom hity ako „When It Rain“, „Pneumonia“ a „Really Doe“. Na poslednej menovanej hosťovali ďalší hviezdni raperi – Kendrick Lamar, Ab-Soul a Earl Sweatshirt.

Podľa The Guardian je jedným z najväčších potešení súčasnej hudby a podľa Pitchforku zas bujaro zábavný a nekonečne vynaliezavý raper. Skladby ako Dip, Grown Up, Really Doe i 25 Bucks sú toho príkladom a jeho živé vystúpenia dôkazom. Svoj nekonvenčný prístup k dominantnému severoamerickému žánru posledných troch dekád predvedie Donny Brown aj návštevníkom Pohody 2018.