Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
Crack Cloud
Sobota 21:40 | EUrópa stagePiatok 22:00 | RadarŠtvrtok 22:00 | Radar

Crack Cloud CA

Ak sa vám páčili vystúpenia na Radare počas Pohody on the Ground, máme pre vás skvelú správu. Jeho okolie sprístupníme aj návštevníkom Pohody 2022 a bude rezidenčným priestorom pre kanadský umelecký kolektív Crack Cloud. Jeho členovia tu vystúpia počas všetkých festivalových dní s audiovizuálnymi dielami vytvorenými špeciálne pre náš festival.

"Lokátor s vyradeným radarom a jeho príslušenstvom je úžasné miesto so silnou atmosférou. Je skvelé meniť nefunkčnú vojenskú techniku na umelecký priestor, výborne to zafungovalo na Pohode on the Ground spojením izraelského DJ Ramzyho s palestínskou raperkou Safou Hathot. Teraz dostane tento areál k dispozícii jeden z najkreatívnejších kolektívov na svete, komunita, ktorá je známa nielen fantastickými nahrávkami a koncertami, ale aj presahmi do vizuálneho umenia, iných umeleckých odvetví, ale aj do sociálnych a spoločenských tém. Nahrávky Crack Cloud patria k mojim najobľúbenejším za posledné roky, ak hľadáte dôkaz, že hudba je v dobrej kondícii, odporúčam kotrýkoľvek ich album. Ich umiestnením do lokátora prinášame nový prístup, kedy kapela nedostane tradičný slot na tradičnom pódiu, ale sama sa stane hudobnou inštaláciou v sebou upravenom priestore. Ten bude fungovať aj bez koncertu ako vizuálne spracovanie areálu. Tešíme sa na túto výzvu aj na ďalšie podobné narábanie s areálom trenčianskeho letiska," hovorí o kapele a chystanom projekte Michal Kaščák.

Rotujúcu zostavu tvoria mnohí multidisciplinárni umelci z celej Kanady. Crack Cloud pre nás objavila Tereza Maco, pričom ich tanečný post-punk jej azda najviac pripomína alternatívnu scénu Brna 80-tych rokov (Ještě jsme se nedohodli, no v mimoriadne súčasnej podobe). The Quietus dal ich rovnomennému albumu 4,5 hviezdičky z piatich a ich vypredanú show v londýnskom Moth Clube opísal slovami: „Vzrušujúce a alarmujúce, čistá bolesť i potešenie v jednom.“ Podľa The Guardian znejú Crack Cloud ako mix Gang of Four a Fela Kutiho s prímesou hip-hopu, pričom ich tvorba slúži ako spôsob prežitia (alebo ak chcete doslova odvykačka) pre členov i fanúšikov kapely. Denník tým naráža na fakt, že kolektív založili umelci z komunity sociálnych pracovníkov venujúcich sa harm reduction v neslávne známej štvrti Vancouveru Downtown Eastside. Ich album Pain Olympics patrí medzi najlepšie hodnotené albumy minulého roka (23. miesto v koncoročnom rebríčku recenzií relevantných médií s priemerným hodnotením 87 zo 100). DIY o ňom vo svojom výbere top albumov napísal, že na ňom nebolo nič náhodné a apokalyptický oheň bol na dennom poriadku.