Späť na artistov

C Duncan GB

Orange stage Piatok 17:00 Zobraziť v programe
C Duncan

C Duncan je mladý škótsky indie-folkový skladateľ, výtvarník, spevák a multiinštrumentalista. Jeho debut Architect (2015), ktorý bol nominovaný na Mercury Prize. V októbri tohto roka vydal druhý album The Midnight Sun. „Polnočné slnko“ podľa The Line of Best Fit zatienilo všetky očakávania a albumu dali 9 bodov z desiatich. Všestranne nadaný absolvent Royal Conservatoire of Scotland zahrá svoje do detailov prepracované diela aj na Pohode 2017.

"Keď raz niečo začnem, nepustím sa do niečoho nového, kým to nedokončím". Vraví C Duncan v krátkom dokumente Helen Plubovej, zatiaľ čo v zábere maľuje jeden zo svojich perfekcionistických obrazov (namaľoval aj obaly svojich albumov). Christopher spomína vplyv Kafku, estetiky poľských surrealistických plagátov, škótskeho maliara Pama Cartera, skladieb Pendereckého či francúzskych impresionistov Debussyho a Ravela. V umení rád ukladá veci na miesta, kde by ste ich nečakali. Pri počúvaní jeho skladieb je zrejmé, že tento eklekticizmus mu funguje, čoho dôkazom je aj nominácia jeho debutu Architect na Mercury Prize. Podľa Tima Jonzeho z Guardianu sa v jeho magickom debute stretla klasika s dreampopom.

V tomto roku zahral na festivaloch ako Glastonbury, Secret Garden Party, Festival No. 6 a mnohých ďalších. Vypredal londýnsku Union Chapel, vydal ďalší skvelý album The Midnight Sun a chystá show v londýnskej O2 aréne. Nadšené recenzie o ňom napísali aj NME, The Clash či The Guadrian, ktorý jeho piesne prirovnáva ku skladbám Fleet Foxes, Sufjana Stevensa, Billyho McKanzieho. Zborové harmónie, akustická inštrumentácia a decentné elektronické modulovanie zvuku spája C Duncan do snovej atmosféry jeho skladieb. Naživo majú jeho koncerty ohromnú silu – presvedčili sme sa na minuloročnom Eurosonicu, kde jeho koncert patril k vrcholom festivalu. Začiatkom júla uvidíte na 21. Pohode.