Späť na artistov

Birdy GB

Urpiner stage Piatok 18:00 Zobraziť v programe
Birdy

Jeden z najväčších britských talentov – Birdy na Pohode 2017

Vyhrala Echo Music Prize, bola nominovaná na Brit Awards a Grammy, v tomto roku je najpredávanejšou britskou speváčkou, ktorá vydala album v 2016-tom a celkovo má na konte 18 miliónov predaných nosičov. Mladá klaviristka s nádherným hlasom Birdy toto všetko stihla do dvadsiatky. Začiatkom júla sa predstaví aj na Pohode 2017.

V dvanástich vyhrala talentovú súťaž Open Mic UK (spomedzi desať tisíc súťažiacich ). V štrnástich sa prvýkrát dostala do TOP 20 UK Singles Chart s coverom skladby „Skinny Love“ od kapely Bon Iver. Táto nahrávka ju zároveň preslávila aj mimo hraníc Veľkej Británie. Singel bol jednotkou v predajnosti v Holandsku a video k nemu sa virálne šírilo YouTube-om. Dopomohlo tomu aj použitie pesničky v seriáloch The Vampire Diaries a Being Human. Birdy odvtedy nahrala kvantum obľúbených coverov ako „People Help the People“, „The A Team“, „Shelter“ či „Let Her Go“. V 2011-tom vydala rovnomenný debut Birdy, ktorý sa stal číslom jeden v predajnosti v Austrálii a v Belgicku (13. v UK). 

V roku 2012 vystúpila počas otváracieho ceremoniálu letných paralympijských hier v Londýne. V 2013-tom vydala druhý album Fire Within, na ktorom už dominovali pôvodné skladby. Album bol zlatý v predajnosti v Británii i v Nemecku a platinový vo Francúzsku. Okrem seriálov sa podieľala aj na soundtrackoch viacerých filmov. Do The Falult in Our Stars prispela tromi skladbami. „Just a Game“ bola použitá v The Hunger Games a spoločne s Mumford & Sons nahrala skladbu „Learn Me Right“ do rozprávky Brave, za ktorú získali nomináciu na Grammy.

Začiatkom tohto roka vydala (v rádiách mimoriadne úspešnú) skladbu „Keeping Your Head Up“, ktorá bola prvým singlom jej tretieho albumu Beautiful Lies. Editor Allmusic, Neil Z. Yeung, vo svojej recenzii napísal, že ide o evolúciu Birdy, ktorá sa zo speváčky akustických coverov premenila na sebavedomú a silnú umelkyňu a pokračoval: „Album ponúka hĺbku, ktorú posunula Birdy od Ingrid Michaelson do teritória obsadeného speváčkami ako Lorde, Florence (and the Machine) a Lana Del Rey.“ Aj celkový priemer albumu na Metacritics je veľmi slušných 73%.

Fanúšikovia si jej videá na YouTube pozreli pol miliardy krát a každý mesiac si jej skladby na Spotify vypočuje 6 miliónov ľudí. Birdy patrí medzi medzi najsledovanejšie speváčky súčasnosti. Prečo je tomu tak sa budeme môcť presvedčiť v lete na našom festivale.