Späť na artistov

Alxndr London GB

Alxndr London

Na Pohode 2019 vystúpi aj záhadný objav britskej scény Alxndr London. Vo svojej tvorbe mieša spirituálny soul, futuristickú elektroniku, avantgardné r’n‘b, garage, jazz a funky. Na scéne je len od roku 2015, pričom takmer okamžite sa dostal na prestížny zoznam moderátorky Annie Mac z rádia BBC Radio 1 – nové mená, ktoré treba sledovať. Jeho EP A Long Time Ago, Today a 2023 zaujali médiá ako The Clash, The Fader či Observer. Podľa Gigwise úspešne mieri k hviezdam, v recenzii na EP 2023 mu dali hodnotenie 9 z 10 a jeho vokálny prejav prirovnali ku Princovi. V decembri odohral dva sólo koncerty v Lučenci a Banskej Bystrici a v už lete sa k nám vráti (tentokrát už aj s kapelou) na trenčianske letisko.

V jeho piesňach dominujú otázky na pomedzí reality a fantázie, rozpráva o spoločnosti, sexe, dedičstve africkej diaspóry, smrti, náboženstve a futurizme. „Je to skutočná krása, dokonale zapletená dokopy, ďalší výbuch farby od stále rozkvitajúceho Londýnčana,“ píše o jeho EP 2023 The Clash. Aktuálne pracuje na mixtape Ode To Omi, na ktorom bude šesť nových skladieb. Alxndr pokračuje v posúvaní hraníc, zachováva svoj postoj ako záhadnej a oduševnenej entity, ktorá sa vyhýba davu, zatiaľ čo zachytáva uši a srdcia ľudí naprieč celou planétou.

Alxndr London je záverečným menom časti programu, ktorý kurátoruje Tereza Maco. Prevažná väčšina týchto umelcov bude hrať v stane Európa, okrem Alxndra Londona ide o Sudan Archives, Faka, Natalie Sharp, Sink Ya Teeth a Kokoko!. Tereza o najnovšom prírastku v našom line-upe povedala: „Alxndr je avangardne pôsobiaci afrofuturista z londýnskeho gheta. Je to šialene zvodná záležitosť, ktorá mi okamžite navodzuje vlnenie celého tela aj napriek tomu, že spieva o skľučujúcich dystopiách.“ Kým Michael Kiwanuka a Lianne La Havas predstavujú soul v jeho pôvodnej podobe, umelci ako James Blake a Alxndr London sa svojou tvorbou pokúšajú predpovedať budúcnosť žánru ...a že bude aspoň hudobne svetlá, vám druhý menovaný dokáže spolu s kapelou aj na Pohode 2019.