Späť na novinky

Yasmine Hamdan
Libanonská speváčka Yasmine Hamdan výborne kombinuje orientálnu hudbu so západnými vplyvmi. Vďaka pôsobeniu v kapelách Soapkills, Y.A.S i úspešnej sólovej kariére sa stala ikonou arabskej undergroundovej hudby. Spolupracovala s CocoRosie, Mirwaisom (Y.A.S.) a po skvelom sólovom debute Ya Nass minulý rok vydala album Al Jamilat, ktorý BBC zaradilo do výberu najlepších albumov roka. Začiatkom júla ho predstaví aj návštevníkom Pohody 2018. 

28. február 2018 Yasmine Hamdan

„Yasmin Hamdan sme prvýkrát videli v roku 2004 na Womexe ešte s projektom Soapkills. Spolu s Potkanom, moderátorom Hudby sveta_FM, sme stáli úplne vpredu zhypnotizovaní úžasnou hudbou, odvtedy nám to ostalo a každoročne sme chceli Yasmin dostať na Slovensko. Teraz sme podobne nadšení stáli počas jej koncertu na Reeperbahne s polkou tímu Pohody. Toto je koncert, ktorý stojí za to sledovať od začiatku do konca – postupne sa potápate hlbšie a hlbšie, koncert je dramaturgicky fantasticky vystavaný od jemnejších vecí po ohromný dravý záver až sa čudujete, koľko polôh má táto skvelá umelkyňa,“ povedal o bookingu Yasmine Michal Kaščák.

 

Yasmine Hamdan začínala spolu so Zeidom Hamdanom v trip-hopovej kapele Sopakills. Po rozpade kapely sa dala dokopy s Mirwaisom (známym vďaka spolupráci s Madonou), s ktorým pod názvom Y.A.S. vydala album Arabology (2009). S Marcom Collinom (z Nouvelle Vague) spolupracovala na sólovom debute Ya Nass, na ktorom spojila blízkovýchodne hudobné tradície s folkom a elektronikou. V roku 2013 sa podieľala (ako speváčka i herečka) na filme Only Lovers Left Alive. Na najnovšom albume In Al Jamilat spolupracovala s ďalšími renomovanými producentmi ako Luke Smith (Foals, Depeche Mode, Lily Allen) a Leo Abrahams (Brian Eno, Carl Barât) a nahrávala so Shahzadom Ismailym (Laurie Anderson, Lou Reed) či bubeníkom Sonic Youth Steveom Shelleym. Rodáčka z Bejrútu, momentálne žijúca v Paríži, nahrávala v Londýne a New Yorku. Na albume sa naplno rozvinula jej schopnosť objavovať a spájať vplyvy rôznych kultúr (Yasmine žila v šiestich rôznych krajinách). Podľa BBC jej najnovší album znie svetovo a nádherne intímne zároveň. Libanonské melódie a spevy vkusne popretkávané nápaditými elektronickými aranžmánmi hudobne prenesú do rôznych kútov sveta aj návštevníkov 22. Pohody.