9. — 12. Júl 2020
9. — 12. Júl 2020
Thurston Moore Group

Thurston Moore Group

Na Pohodu 2017 príde aj frontman Sonic Youth a jeden z najvplyvnejších gitaristov na svete Thurston Moore. Editor Rolling Stone David Fricke ho zaradil na 34. miesto rebríčka 100 najväčších gitaristov všetkých čias. Podľa magazínu Spin je spoločne so spoluhráčom zo Sonic Youth Lee Ranaldom dokonca číslom jeden medzi gitarovými velikánmi.

22. február 2017

Moore sa ako 18-ročný fanúšik punku presťahoval do New Yorku, kde začínal ako editor hudobných a literárnych magazínov. V roku 1981 tu s Kim Gordonovou a Lee Ranaldom založil kapelu Sonic Youth, ktorá podľa AllMUsic redefinovala rockovú gitarovú hudbu. Okrem Sonic Youth spolupracoval Moore aj s umelcami ako Yoko Ono, Steve Shelley, ďalej kapelami Sparks, metalovou superskupinou Twilight a mnohými ďalšími.

Veľké zmeny v jeho hudobnom i osobnom živote nastali po rozchode s Kim Gordonovou a následnom rozpade Sonic Youth. Vystriedal viacero projektov i žánrov. Prešiel od akustického introspektívneho sólového albumu Demolished Thoughts, cez punk-rockový projekt Chelsea Light Moving a späť k sólovej tvorbe na albume The Best Day, ktorý je akýmsi súčasným, ostrovným ekvivalentom punku a indie-rocku z čias Sonic Youth. V novej zostave s ním hráva staronový bubeník Steve Shelley (Sonic Youth), basgitaristka Debbie Googe (My Bloody Valentine) a gitarista James Sedwards (Nought). Jeho najnovšie sólové albumy získali od Pitchforku hodnotenia 8,1 (Demolished Thoughts) a 7,1 (The Best Day) bodov z desiatich. Exclaim dal albumu The Best Day dokonca 9 hviezdičiek so slovami: „Puristi budú vždy žialiť za časmi Sonic Youth, no koho už zaujíma minulosť pri kapele a albume týchto kvalít“. Kto je najvplyvnejší gitarista všetkých čias, je síce subjektívna otázka, no o svojich nespochybniteľných kvalitách príde Thurston Moore presvedčiť návštevníkov Pohody 2017.