Späť na novinky

TaxiWars – frontman dEUS sa vracia na Pohodu s jazzovým projektom
Do klubu vás z ulice vtiahne neskutočný groove a zvuk nadupaného saxofonového sóla. Keď sa prekrájate kúdolmi hustého cigaretového dymu, zbadáte pred sebou virtuóza Robina Verheyena, ako zvádza duel s frontmanom legendárnej belgickej kapely dEUS Tomom Barmanom a ďalšími fantastickými hudobníkmi. Barman si už získal návštevníkov Pohody v roku 2011, keď koncert jeho kapely dEUS patril medzi vrcholy ročníka. Jeho súčasný projekt TaxiWars ospevuje hudobný historik Ashley Kahn, Clash či The Independent a vrelo odporúča aj festival Pohoda.

17. február 2017 TaxiWars – frontman dEUS sa vracia na Pohodu s jazzovým projektom

Tom Barman bol od roku 1989 frontmanom belgickej skupiny dEUS, s ktorou predal vyše milión nahrávok. Ako dlhoročný jazzový fanúšik dal dokopy kapelu, do ktorej zohnal vskutku špičkových muzikantov: basgitarista Nicolas Thys (hrával s ľuďmi ako Lee  Konitz,  Mal Waldron, Toots Thielemans), bubeník Antoine Pierre (vyhral Sabam Jazz Award) a hlavne saxofonista Robin Verheyen, ktorý si založil v New Yorku jazzové kvarteto a hral s velikánmi ako Marc Copland, Ravi Coltrane či Gary Peacock. Kapela funguje len pár rokov, no už si získala uznanie od jedného z najvplyvnejších hudobných historikov a novinárov Ashleyho Kahna, ktorý o nich napísal: „Milujem TaxiWars. Spájajú slová, poéziu a jazz s rockovou intenzitou.“ Po Eurosonicu sme systémom od 1 do desať hodnotili jednotlivé koncerty, ktoré sme videli. Náš produkčný Michal Sládek dal TaxiWars bez váhania 10 z 10.

Barman, známy svojim excentrickým prejavom z koncertov dEUS, si výraznú gestikuláciu aj mimiku preniesol aj do novej zostavy. Počas hrania elektrizuje a poháňa spoluhráčov ráznym ukazovaním prstami, kývnutiami, žmurkaním i zaťatými päsťami, zatiaľ čo Robin Verheyen, basák Nicolas Thys a bubeník Antoine Pierre tvrdia muziku nad očakávania svojho „dirigenta“. Napríklad, fantastická saxofónová linka, neskutočný groove basy a bicích v skladbe „Death Ride Through Wet Snow“ neustále gradujú a človek čaká, kedy sa Barmanov naliehavý spev/recitál zmení na rockový rev...ale nezmení. Toto nie je dEUS, toto je jazz, v ktorom na záver revú súčasne nástroje štyroch špičkových muzikantov. Ich chytľavé skladby počas koncertov získavajú parádnu atmosféru jam-session starých zohratých kamošov. Špecifickú atmosféru vyhľadáva aj samotný Barman: „Kluby a jazzové festivaly sú skvelé, ale najviac sa cítime doma na alternatívnych rockových festivaloch.“ Máme nádej, že Pohoda 2017 bude podľa jeho gusta...