Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Šéf Pohody: "Tento ročník bol o prežití."

Šéf Pohody: "Tento ročník bol o prežití."

Šéf a booker Michal Kaščák sa po náročnom ročníku najväčšieho slovenského festivalu Pohoda pozerá do budúcnosti v rozhovore pre IQ Magazín.

04. september 2023

Organizátor Pohody Michal Kaščák sa podelil o svoj optimizmus ohľadom budúcnosti slovenského festivalu po tohtoročnom náročnom lete.

Nedávny ročník podujatia s kapacitou 30 000 ľudí sa konal na trenčianskom letisku od 6. do 8. júla, kedy sa na ňom predstavili interpreti ako Wet Leg, Central Cee, Jamie xx, Sampa the Great, Ben Howard, Caroline Polachek, Sleaford Mods a Suzanne Vega.

Kaščák však pre IQ uviedol, že predaj vstupeniek nedosiahol predchádzajúce čísla, keďže slovenský trh sa z pandémie spamätáva pomalšie ako západoeurópske festivaly, pričom situáciu zhoršujú aj ďalšie vonkajšie faktory.

„Tento ročník bol o prežití, ak mám byť úprimný,“ hovorí. „Po pandémii sme sa ocitli vo veľmi ťažkej situácii, a tak bola naša štartovacia pozícia veľmi náročná. Slovensko nie je v takej situácii ako západné krajiny – ľudia sa nevracajú do klubov, krčiem a dokonca ani na festivaly – takže je oveľa ťažšie ich presvedčiť, aby prišli.

„Tento rok sme toho boli svedkami – nevypredali sme všetky lístky a marže sa tak stenčujú, že musíme mať vypredané, aby sme boli v čiernych číslach, takže to nebolo jednoduché.“

„Z UMELECKÉHO HĽADISKA TO BOL NAJLEPŠÍ ROČNÍK V NAŠEJ HISTÓRII“

Napriek komerčným ťažkostiam Kaščák hovorí, že hrdo nezávislý hudobný a umelecký festival, ktorý vznikol v roku 1997, bol tvorivým triumfom, ktorý sa stretol s pozitívnym ohlasom návštevníkov.

„Na druhú stranu to však bol fantastický ročník, pretože sme mali vynikajúci line-up,“ hovorí. „Mali sme výborné recenzie, výborné počasie a výbornú atmosféru. Takže z umeleckého hľadiska to bol najlepší ročník v našej histórii, čo bolo dôležité posolstvo pre naše publikum a celú spoločnosť.

„Pandémia bola zvládnutá nesmierne zle a ekonomickú situáciu ešte sťažuje aj vojna a ceny energií, pričom politici neprinášajú žiadne riešenia. Hovoria len o problémoch, takže veľa ľudí sa trochu bojí budúcnosti, a tak oveľa starostlivejšie rozmýšľajú, na čo minú svoje peniaze.

„Nie sme v ľahkej ekonomickej situácii, ale nie je to prvýkrát v našej histórii, takže to zvládneme. Urobíme všetko pre to, aby sme si zachovali náš prístup, náš postoj a pokračovali tak, ako sme začali. Celkovo som optimista. Som si istý, že to zvládneme.“

„PRACUJEME VEĽMI TVRDO, ABY SME BOLI PRIPRAVENÍ NA BUDÚCI ROČNÍK“

Budúci ročník Pohody sa uskutoční od 11. do 13. júla 2024, trojdňová permanentka stojí 129 €.

„Pred dvoma mesiacmi som začal bookovať a vyzerá to sľubne, ale všetko závisí od toho, kto potvrdí účasť,“ hovorí Kaščák. „Pracujeme naozaj tvrdo, aby sme boli pripravení na budúci ročník a aby bol vo všetkých smeroch rovnako kvalitný alebo ešte kvalitnejší ako ročník 2023. Z umeleckého hľadiska, ale aj z hľadiska služieb: kvality zvuku, svetla, kvality jedla. Naďalej budeme tiež prinášať na festival dôležité témy.“

Začiatkom tohto roka sa Kaščák s IQ podelil o zážitky zo svojich nedávnych návštev vojnou zmietanej Ukrajiny. Pohoda sa počas vojny zapojila do podpory občanov Ukrajiny charitatívnym koncertom a iniciatívou na podporu zamestnanosti.

Kaščák prvýkrát navštívil susednú krajinu v decembri minulého roka v rámci projektu organizovaného Ukrajinskou asociáciou hudobných podujatí, charitatívnou iniciatívou Music Saves UA a tímom organizácie Night Ambassadors z mesta Ľvov.

Pomohol ukrajinským crew, umelcom a hudobníkom získať prácu na festivaloch a podujatiach po celej Európe a so svojou kapelou Bez Ladu A Skladu odohral v krajine niekoľko živých koncertov.

-------
Text: James Hanley
Preklad článku: Katarína Fetrová
Titulná foto: Veronika Š. Pilátová

ORIGINÁL ČLÁNKU V ANGLIČTINE