Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Prvým zverejneným divadelným predstavením na Pohode 2023 je ukrajinská monodráma Mačička ako spomienka na temnotu

Prvým zverejneným divadelným predstavením na Pohode 2023 je ukrajinská monodráma Mačička ako spomienka na temnotu

Chersonské regionálne akademické hudobno-dramatické divadlo pomenované po Mykolovi Kulišovi sa na Pohode predstaví s monodrámou Mačička ako spomienka na temnotu. Michal sa počas svojej aktuálnej cesty na Ukrajine tohto predstavenia zúčastnil v Mykolaive, kde divadlo aktuálne funguje v kryte pod zemou.

17. apríl 2023

Predstavenie Mačička ako spomienka na temnotu je príbeh o živote, ktorý Ukrajinky a  Ukrajinci viedli v Donbase 8 rokov, ale tiež o realite, v ktorej sa v roku 2022 ocitli ľudia z Chersonskej, Záporožskej, Luhanskej a Charkovskej oblasti.

Dej je založený na dojímavom monológu ženy z Donbasu. Žena v tmavých okuliaroch predáva tri osirelé mačiatka – biele, sivé a čierne – to jediné, čo jej po ruskej okupácii zostalo z domova, vlasti a z jej pokojného sveta. Môžete si zložiť okuliare, ale tma ostáva –  za očami a tiež v nich.

Počas rozprávania svojho príbehu hrdinka varí boršč. Šúpe zemiaky, cviklu, krája kapustu a rozpráva pri tom o hrôzach, ktoré zažila počas okupácie. Príprava tradičného jedla tak vyvažuje hrozivý príbeh a zároveň ukazuje silu hrdinky, ktorá ostáva patriotkou aj po zničení krajiny a starostlivou ženou, aj keď prišla o domov.

Na konci hry ponúka žena divákom boršč. Toto gesto je veľmi symbolické, keďže sa delí o takmer posledné zvyšky v nádeji, že prídu lepšie časy a svetlo zvíťazí nad temnotou.

Počas celej hry sú mačiatka „skryté“ v škatuli. V javiskovej verzii Serhija Pavľuka si hrdinka ponechá nie jedno (ako v pôvodnej divadelnej hre), ale všetky tri mačiatka, pretože už čoskoro bude mať vlastný domov a všetci budú mať kde žiť.

„Hru chersonského divadla som videl pred pár dňami v kryte mykolaivského divadla. Zažil som jeden z najsilnejších umeleckých zážitkov v živote, som hrdý, že chersonské divadlo ju uvedie aj na Pohode. Po hre prebehne aj diskusia divadla s obdivuhodným človekom a riaditeľom divadla Olexandrom Knyhom, oboje veľmi odporúčam,“ dodáva z Ukrajiny Michal Kaščák.

Hrajú: Oľga Bojcova
Réžia: Serhij Pavľuk, zaslúžilý umelec Ukrajiny
Dramaturgia: Neda Neždana
Generálny riaditeľ divadla: ukrajinský ľudový umelec Olexandr Knyha
Jazyk: ukrajinčina + slovenské titulky: preklad zabezpečila Marta Kákoni, šéfka Hudobno dramatického súboru Tarasa Ševčenka z Bratislavy
Trvanie: 75 min.


Premiéra sa uskutočnila 24.5.2017 v rámci medzinárodného divadelného festivalu Melpomena z Tavrie.
Nová inscenácia hry sa konala 27.9.2022.

Kryt divadla v Mykolaive, ktorý je aktuálne prerobený na scénu:


Predstavenie Mačička ako spomienka na temnotu, ktoré uvidíte na Pohode:


Kultúra na Ukrajine pokračuje, umelci a ani diváci sa nevzdávajú:


Herečka počas predstavenia symoblicky varí boršč. Foto: Serhij Kononenko


Foto: Serhij Kononenko


Foto: Serhij Kononenko


Olexandr Knyha - generálny riaditeľ divadla:


Olexandr a Michal, Foto: Serhij Kononenko


Nádvorie divadla zasiahnuté bombou:


Nádvorie divadla zasiahnuté bombou:


Zbombardovaná základná škola:


Zbombardovaný Polytechnický inštitút:


Michal s riaditeľom divadla v Mykolaive Artem Svystunom, generálnym riaditeľom divadla Olexandrom Knyhom a herečkou Oľgou Bojcovou: