Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Pohoda organizuje v Kyjive jednodňový festival, na ktorom spolu vystúpia zvučné mená zo Slovenska a Ukrajiny

Pohoda organizuje v Kyjive jednodňový festival, na ktorom spolu vystúpia zvučné mená zo Slovenska a Ukrajiny

Podujatie Pohoda loves Ukraine sa uskutoční 27. januára v prestížnom kyjivskom klube Atlas. Slovensko bude reprezentovať päť skupín: FVLCRVM, Berlin Manson, Karpatské chrbáty, Fara a Vydrapená bužírka Punk Systém. Zahrajú tiež tri ukrajinské kapely Stanstiya Mir, Hyphen Dash a Lucas Bird. Špeciálnym hosťom bude legendárny Micheal Kocáb. 

23. január 2024

Festival organizuje Pohoda spoločne s iniciatívou Music Saves Ukraine a organizáciou Ukrainian Association of Music Events (UAME). Pred hudobným programom prebehne diskusia s Michaelom Kocábom a Michalom Kaščákom. Hudobná komunita Porichka bude viesť debatu o tom, ako funguje ukrajinská hudobná scéna počas vojny. V rovnaký deň – ale v inom klube – zahrá svoj set slovenský DJ Matwe.

„Som presvedčený, že po dvoch rokoch krutej ruskej agresie je dôležité ukázať Ukrajinkám a Ukrajincom podporu a spolupatričnosť aj priamo v ich krajine. Verím, že podujatie sa stane precedensom pre celú európsku hudobnú scénu, v Kyjive sú skvelé kluby, vynikajúce podmienky pre živé hranie a hlavne úžasní ľudia,“ vraví o podujatí šéf Pohody Michal Kaščák a dodáva: „Ľudia na Ukrajine vedú obdivuhodný zápas za slobodu. Zápas, v ktorom je každému empatickému človeku jasné, kto je agresor a kto obeť. Naši čelní predstavitelia a predstaviteľky od premiéra po ministerku kultúry ukazujú, ako sa nemajú správať lídri slobodného sveta, o to dôležitejšie je, ako sa zachová občianska a umelecká obec. Vážim si prístup všetkých zúčastnených, som presvedčený, že zažijeme silný čas a ukážeme, že na Slovensku má väčšina ľudí srdce na správnom mieste a rozum na správnej strane.“

Takúto veľkú akciu Pohoda organizuje na Ukrajine prvýkrát. Väčšinou na Slovensko prináša ukrajinských intepretov a interpretky, tentokrát prinesie našim susedom skvelé hudobné mená zo slovenskej a českej scény priamo k nim, kdeže aktuálne nemajú možnosť zažiť veľa koncertov zahraničných umelcov a umelkýň.

Vstup na festival je dobrovoľný a celý výťažok zo vstupného poputuje iniciatíve Music Saves UA, ktorá humanitárne pomáha ľuďom, ktorí sú na Ukrajine zasiahnutí priebehajúcou vojnou.

Počas týždňa pred festivalom Pohoda loves Ukraine prebieha tiež ďalšia z ciest, počas ktorej bude na Urajinu odvezených ďalších deväť sanitiek a pick-upov zo zbierky organizovanej fotografmi a redaktormi Denníka N. Túto zbierku podporuje aj Pohoda, o odvoz sa aj tentokrát postarajú aj ľudia z jej tímu a zúčastnení umelci. Dokopy sa cez tento projekt zatiaľ podarilo zo Slovenska odniesť na Ukrajinu už viac ako 30 sanitiek, off-roadov a pickupov. Tieto vozidlá zachraňujú životy priamo na fronte po celej Ukrajine.

Finančné prostriedky na tento projekt poskytli Nadácia otvorenej spoločnosti Bratislava a Nadácia Pontis vďaka veľkorysej podpore Taipejskej reprezentačnej kancelárie na Slovensku.

FACEBOOK UDALOSŤ