Späť na novinky

Pohoda 97: Auktyon
Fantasmagorická kapela Auktyon z Petrohradu sa náhodou ocitla na prvom ročníku Pohody a jej koncert sa stal udalosťou. Po mestskom štadióne odohrali skvelé vystúpenia aj v areáli Pod Sokolicami (1999, 2001), teraz prídu odohrať svoj prvý pohodový koncert na letisku. Kapela si vytvorila tak osobitý štýl, že roky na scéne nehrajú úlohu a ak áno, tak pozitívnu – stále sú rovnako uletení, bizarní, mimoriadne kreatívni, ich mix avantgardy, jazzu, tradičnej hudby a absurdného divadla bezchybne funguje doteraz. Ak chcete vedieť prečo boli objavom pred dvadsiatimi rokmi, pozrite si ich koncert v rámci projektu Pohoda 97.

15. február 2017 Pohoda 97: Auktyon

Auktyon založili v roku 1978 študenti Leningradského polytechnického inštitútu. Najväčšiu slávu zažili na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Mierny útlm kapely nastal na konci milénia, keď frontman Leonid Fyodorov produkoval ďalšiu ruskú legendu Leningrad. Ich albumy vyšli aj v Spojených štátoch, kde absolvovali úspešné turné  v rokoch 2006, 2008 a získali si pozornosť médií ako Pop Matters, San Francisco Chronicle či Boston Globe. Podľa Pop Matters mnohé jazzové kapely ustrnuli na oprašovaní štandardov a reštaurovaní zvuku jazzových legiend. To však nie je prípad kapely Auktyon, ktorá prináša stále niečo nové a svieže. Tento nosný atribút ich tvorby platí aj takmer po štyridsiatich rokoch na scéne.

Ich koncerty prinášajú zmes punku, reggae, klezmeru, bluesu a tradičnej ruskej hudby v netradičných prevedeniach. To, čo niekedy pôsobí ako neviazaná improvizácia, sú interpretácie nosnej myšlienky s pevnou kostrou. Aj preto si ich hudobné úlety po celý čas držia špičkovú formu a pozornosť fanúšikov. Koncert Auktyon na Pohode 2017 si možno pozrie aj viacero detí návštevníkov ich prvého vystúpenia na našom festivale... sme si istí, že aj pre nich budú jedným z dôležitých hudobných objavov.