Späť na novinky

Peter Lipa na Pohode 2019
Na Pohode 2019 vystúpi aj najvýznamnejšia osobnosť našej jazzovej scény – Peter Lipa. Ten len štyri mesiace po premiére albumu Slovenské evergreeny uviedol koncom marca na svet nový album Dobré meno. Ide o „štandardný lipovský“ album s vlastnými piesňami speváka na pomedzí jazzu, soulu, bluesu a popu. Peter Lipa Band sa na Pohode predstaví v zložení Peter Lipa ml. (klávesy), Miroslav Fedor (bicie), Radovan Tariška (saxofón) a Michal Šimko (basgitara).  

06. jún 2019 Peter Lipa na Pohode 2019

„Druhý album je vlastne jeho priame pokračovanie,“ hovorí Peter Lipa v rozhovore pre Aktuality.sk. „Okrem štyroch skladieb na Evergreeny sme v rámci jednej štúdiovej session s mojou kapelou nahrali aj deväť mojich piesní. Dokonca som rozmýšľal, že ich vydám naraz, ale potom som si povedal, že toto si mohol dovoliť asi len Prince a nebudem si sám sebe konkurovať, takže je medzi nimi štvormesačný odstup.” Lipov dvorný a na niekoľkých albumoch exkluzívny textár Milan Lasica je tentoraz autorom len jednej skladby, Motýľ. A práve tá sa stala prvým kandidátom na video. Spoluautorom tejto skladby je Martin Majlo Štefánik (Ľudové mladistvá), hudobným producentom Adrián Liška a videoklip nakrútil režisér Branislav Vincze.

BIO 

Peter Lipa už od detstva inklinoval k hudbe. Od svojich dvanástich rokov sa učil hrať na husle, neskôr na trúbku, trombón a na gitaru. Po Stavebnej fakulte SVŠT v pracoval ako redaktor Československého rozhlasu. V rokoch 1975 – 1976 absolvoval postgraduálne štúdium žurnalistiky na FFUK v Bratislave. Hudbe sa venuje od začiatku 60. rokov. Jeho prvá skupina bola Struny, následne Istropilana, Blues Five, Orchester Gustáva Offermana, Revival Jazz Band, T+R Band a Lipa Andršt Blues Band. V roku 1968 získal s Blues Five na 2. beatovom festivale v Prahe cenu Objav festivalu. Počas celej svojej kariéry vyhľadával spojenia s klaviristami, keďže tento nástroj mu ako spevákovi najviac vyhovuje. Ladislav Gerhard, Milan Svoboda, Gabriel Jonáš, Emil Viklický, Peter Breiner, Boris Urbánek, Juraj Tatár, Pavol Bodnár a jeho syn Peter Lipa ml. – to sú len niektorí z nich. V roku 1978 založil vlastnú formáciu Combo a tento projekt ho v rôznych podobách sprevádza do súčasnosti pod názvom Peter Lipa Band. Medzitým spolupracoval na mnohých krátkodobých aj dlhodobých projektoch. V súčasnosti je to Višegrad Blues Band, EU4, Traditional club.

Peter Lipa vytvoril osobitý vokálny prejav s dôrazom na text. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues pričom vychádza z tvorby ľudí ako Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Už v 80. rokoch minulého storočia sa v rebríčku najlepších európskych jazzových spevákov v časopise Jazz Forum pravidelne umiestňoval medzi prvou päťkou. V roku 1976 založil spolu s Milošom Paškom tradíciu Bratislavských jazzových dní a začal moderovať pravidelný rozhlasový program o jazzovej hudbe. Kuriozitou je, že svoju prvú platňu pre komunistickú cenzúru vydal až vo svojich 40 rokoch. Jeho najsilnejším zážitkom zo sveta hudby bol duet s Bobbym McFerrinom na záver jeho bratislavského koncertu v roku 1986. V roku 1990 vznikla Slovenská jazzová spoločnosť, ktorej je Peter Lipa od začiatku prezidentom.