Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Nový album Caroline Polachek redefinuje hyperpop

Nový album Caroline Polachek redefinuje hyperpop

Len na Valentína - v deň, kedy sme oznámili účinkovanie Caroline Polachek na Pohode 2023, zverejnila táto americká speváčka a producentka (mimochodom s koreňmi zo Slovenska), svoj druhý sólový album “Desire, I Want To Turn Into You“. A sme radi, že ohlas hudobných recenzentov a kritikov, ako aj fanúšikov prekonal asi všetky očakávania. Magazín DIY, Evening Standard, PopMatters aj Dork dali albumu plných 100 bodov a celkové skóre kritikov podľa webu albumoftheyear.org dosiahlo hranicu 90 bodov.

15. február 2023

Len málo umelcov zaznamenalo v posledných rokoch taký raketový vzostup ako Caroline Polachek. Bola speváčkou a xústrednou postavou skupiny Chairlift (ktorá sa rozpadla v roku 2017), napísala piesne pre Beyoncé a Travisa Scotta a vydala niekoľko sólových albumov pod alter-egami, aby neskôr pod svojím vlastným menom ukázala svetu svoju hviezdnu silu. Jej debutový album “Pang“ (2019) zmenil pohľad na hyperpop, no jej najnovšia nahrávka ho úplne redefinuje.

Magazín PopMatters„Album Desire, I Want to Turn Into You je jednou z budúcich klasík.“

Album “Desire, I Want To Turn Into You“ obsahuje 12 piesní, v ktorých Caroline experimentuje takým spôsobom a s takým výsledkom, o ktorom sa väčšine umelcov ani nesníva - hodnotí jeden z najväčších svetových nezávislých hudobných časopisov The Line of Best Fit. Ten ju dokonca označil za jednu z najinovatívnejších umelkýň súčasnosti.

CLASH music„Napriek tomu, že je len február, Caroline Polachek vytvorila vážny precedens pre všetky popové albumy, ktoré po ňom tento rok ešte len prídu.“

Nový album sa začína piesňou s príznačným názvom “Welcome To My Island“, ktorá slúži (nielen) ako pozvánka na vypočutie si celej dosky. Hneď na začiatku úvodnej piesne nájdete jej charakteristický falzet, ktorý je tak euforický, že pripomína orgazmus (aj keď podobnosť je zámerná). Okrem originálnej verzie sú už sú na svete aj dva oficiálne remixy. O prvý sa postarala Charli XCX spolu s Georgom Danielom zo skupiny The 1975 a druhý remix sa pripravila kapela PVA, ktorá takisto ako Caroline vystúpi na Pohode 2023.

Aj keď je Caroline známa z množstva spoluprác so svetovými interpretmi ako Flume, Charlie XCX, SBTRKT, Dealorean či Blood Orange, na svojom druhom sólovom albume vystupuje takmer výhradne sama. Výnimkou je siedma pieseň Fly To You, na ktorej môžete počuť speváčky DidoGrimes.

DIY magazín„Bude ťažké nájsť album, ktorý znie ako I Want to Turn Into You.“

Caroline Polachek a koproducent Danny L. Harle na celom albume neustále prifarbujú melódie atypickými zvukmi a nástrojmi, ktoré na papieri nedávajú zmysel, kým ich nepočujete. Jadrom hudby stále zostáva jej hlas, ale nájdete tam spojenie gájd so zvukom detektora dymu, španielsku gitaru a kostolné zvony, detský zbor a beaty s organmi. Caroline sa na albume hrá aj so žánrami. Ide o súčasný umelecký pop, ktorý ale úspešne dopĺňajú žánre ako trip-hop, drum and bass, trance, industriálna diskotéka, ale aj flamenco, či dokonca keltský folk. V niektorých skladbách dokonca môžete nájsť aj japonský hudobný vplyv či brazílske rytmy (“Sunset“).

Caroline svojím novým albumom potvrdzuje, že je emotívna filozofka, beznádejná romantička a momentálne jedna z najvýznamnejších autoriek, ktorá určuje nové smerovanie popu. Ak chcete aj nejaké historické prirovnanie, dovolíme si tvrdiť, že ide o Kate Bush terajšej generácie Z.

Magazín Hypebeast„Caroline Polachek na novom albume redefinuje hyperpop.“

Koncert Caroline Polachek na Pohode 2023 si určite nenechajte ujsť. Dovtedy si vypočujte jej nový album, ktorý vás uchváti tak ako nás, a budete ho počúvať dookola:

VSTUPENKY NA POHODU 2023
AKO AJ MERCH V ZĽAVE SI MÔŽETE KÚPIŤ TU

Caroline Polachek, foto: Aidan Zamiri

Caroline Polachek, foto: Nedda Afsari