Späť na novinky

Mykki Blanco
Michael David Quattlebaum Jr. vystriedal postupne viacero pseudonymov, kým ostal pri rappujúcej výtržníčke Mykki Blanco. Minulý rok vydal debut Mykki, ktorý je podľa The Wire jednou z najtvrdších a najkonzistnejších výpovedí v súčasnom americkom hip-hope. Neustále rastúcu úroveň jej tvorby potvrdzujú aj skvelé recenzie na MixMagu, Guardiane či Pitchforku. Mykki Blanco príde o svojich kvalitách presvedčiť aj návštevníkov Pohody 2017.

06. marec 2017 Mykki Blanco

Ako 15-ročný vyhral Indies Spirit Award (so svojou experimentálnou divadelnou skupinou). V šestnástich ušiel z domu, postupne získal štipendiá na dvoch prestížnych umeleckých školách, no z oboch odišiel. V roku 2010 robil industrial punk ako No Fear. Zlom v jeho kariére nastal o rok neskôr. To, čo sa začalo ako video-umelecký projekt, vyústilo do dvoch rokov, počas ktorých Mykki Blanco žil ako transgender žena (bez toho, aby sa napokon ženou skutočne stal). Prvú nahrávku Cosmic Angel: The Illuminati Prince/ss vydal v roku 2012. Nasledovalo EP Betty Rubble: The Initiation EP, ďalej EP Gay Dog Food tvrdší, punkovejší projekt, ktorý je zmesou kolaborácií Mykki Blanco Presents C-ORE a napokon minuloročný debut Mykki, na ktorom spolupracovala napríklad s Woodkidom. Jej tvorbu ovplyvnili Lauryn Hill, Rihanna, Marilyn Manson či básnik Jean Cocteau. New York Times či Elle chvália módny a vizuálny aspekt jeho umeleckého alterega, The Quietus, Guardian a Pitchfork zase radikálne texty, odvážne videá a výbornú hudobnú stránku umelca. Médiá ju často označujú za hip-hopovú kráľovnú, travesty / homosexuálneho rappera, transsexuálnu či HIV pozitívnu pop star. Mykki k tomu dodáva, že kým mnohí ľudia potrebujú nálepky, jej skutoční fanúšikovia vedia, o čo mu ide a kým je.

Jej konceptuálny hip-hop je na míle vzdialený od drvivej väčšiny „mačovskej“ tvorby jej mužských rapujúcich kolegov. Vtiahne vás do hedonistickej párty v nočnom klube, ako aj do mimoriadne interspektívneho denníka obsahujúceho najintímnejšie obavy i rôzne aspekty lásky. Azda najvýstižnejší opis jej osobnosti a tvorby ponúkol v jednej vete magazín Paper: „Pripravte sa, že budete absolútne unesení.“ Keď sme začali robiť na grafike, na každom návrhu sa okrem rôznych zvučných mien objavila aj Mykki Blanco – a to väčšinou riadne veľkými písmenami. Žltý v nás vzbudil zvedavosť a takto pekne podprahovo zapracoval na tom, že onedlho letela ponuka na hranie na Pohode. Teraz ju už môže Milk zaradiť na plagát naozaj... :)