Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
Music Ambassadors Tour - pozrite si dokument z cesty ľudí z medzinárodnej hudobnej scény po Ukrajine. Na túto cestu nadväzuje aj aktuálny pobyt Michala z nášho tímu v Chersone

Music Ambassadors Tour - pozrite si dokument z cesty ľudí z medzinárodnej hudobnej scény po Ukrajine. Na túto cestu nadväzuje aj aktuálny pobyt Michala z nášho tímu v Chersone

Odporúčame pozrieť si zaujímavý dokument Music Ambassadors Tour z cesty po Ukrajine, ktorú v decembri absolvoval aj Michal z nášho tímu. Cestu pripravili Ukrajinská asociácia hudobných podujatí (UAME), organizácia Night Ambassadors a charitatívna iniciatíva Music Saves UA, s ktorou Pohoda aktívne spolupracuje. Cesta mala za cieľ spojiť hudobných profesionálov a profesionálky z iných krajín, aby sa stali kultúrnymi veľvyslancami Ukrajiny.   Для інформації українською прокрутіть вниз / For info in Ukrainian, scroll down

01. marec 2023

Hostia strávili prvé dva dni v Kyjive - videli, ako hlavné mesto a jeho kultúra funguje vo vojnových časoch, videli zničené domy a kultúrne pamiatky v Irpini a Borodanke a počuli z prvej ruky o obrane Hostomeľu. Na tretí deň navštívili práve v tom čase oslobodené mesto Cherson a Mykolajiv. „Cherson nás privítal výbuchmi, ktoré bolo počuť aj v protileteckom kryte. Toto je nová realita, v ktorej teraz musíme žiť. Rozprávali sme sa s miestnymi dobrovoľníkmi, ktorí nám povedali, ako Cherson prežil okupáciu a ako Rusi, ktorí sa stiahli z mesta, brali so sebou všetko, dokonca aj kladivá, klince a skrutkovače,“ hovoria o zážitkoch z cesty jej organizátori z Music Saves UA. „Hudobná scéna Ukrajiny je obdivuhodná - nielen z umeleckého pohľadu, aj z prístupu voči krutej vojne Ruska proti našim susedom a proti slobode vo všeobecnosti. Cesta, ktorú sme absolvovali s úžasnými ľuďmi z tamojšej scény bola najsilnejšou v mojom živote. Aj vďaka nej budeme ešte viac spolupracovať s ľuďmi z Ukrajiny,“ sľubuje Michal Kaščák.

Dokument Music Ambassadors Tour

Michal sa v týchto dňoch na Ukrajinu opäť vrátil. „Akurát dnes som v Chersone, kde dolaďujeme účasť tunajšieho Divadla Mykolaia Kulisha na Pohode 2023. Pán Olexandr Knyha je skutočným hrdinom - hneď v začiatkoch vojny ho uniesli ruskí vojaci a nútili ho kolaborovať. Nielenže odolal, ale ďalej pokračoval v hrdom vedení divadla, ktoré ostalo aj počas okupácie ukrajinským. Pán Knyha je jedným z najstatočnejších a najinšpiratívnejších ľudí, akých som kedy stretol. Jeho divadlo nedávno odohralo prvé predstavenie po oslobodení mesta a urobíme všetko pre to, aby sme ho mohli privítať aj na Pohode," odkazuje z Chersonu Michal Kaščák.

Chersonská železničná stanica / Херсонська залізнична станція

Divadlo v Chersone / Театр у Херсоні

Olexandr Knyha, riaditeľ divadla a obdivuhodný človek. Šéfuje divadlu 34 rokov, je to jedna z najvýraznejších osobností ukrajinskej divadelnej scény. / Олександр Книга, театральний режисер і чудова людина. Він 34 роки очолює театр, є однією з найвидатніших особистостей української театральної сцени.

Ešte v decembri viseli na stene fotky 6 kolaborantov, teraz je tam opäť súbor divadla. Sila kultúry je neuveriteľná, všetci sa tešia na to, keď budú opäť naplno hrať. / Ще в грудні на стіні висіли фото 6 колаборантів, зараз там знову фото театральної трупи. Сила культури є неймовірна, всі з нетерпінням чекають, щоб знову зіграти на повну силу.Cestou z Chersonu do Mykolaiva cez zničenú obec Posad Pokrovske

Nebeský dom v Kyjive

S Vladom Yaremchukom, bookerom festivalu Atlas a aktivistom z iniciatívy Music Saves UA na Majdane v Kyjive

Music Ambassadors Tour – запрошуємо Вас подивитись   документальний фільм з подорожі людей з міжнародної музичної сцени по Україні. Ця поїздка також містить і поточне перебуванням Міхала з нашої команди в Херсоні
 

Рекомендуємо подивитися цікавий документальний фільм Music Ambassadors Tour з поїздки в Україну, яку також завершив у грудні Міхал з нашої команди. Поїздку підготували Українська асоціація музичних подій (УАМЕ), організація «Нічні амбасадори» та благодійна ініціатива Music Saves UA, з якою активно співпрацює фестиваль «Pohoda». Поїздка мала на меті об'єднати музичних професіоналів та професіоналів з інших країн, та  стати культурними амбасадорами України.

Перші два дні гості провели в Кивіві - побачили, як у воєнний час працювала столиця і її культура, побачили зруйновані будинки і пам'ятники культури в Ірпіні і Бородянці, на власні очі почули про оборону Гостомеля. На третій день вони відвідали щойно звільнене місто Херсон та Миколаїв. "Херсон зустрів нас вибухами, які також можна було почути в зенітному укритті. Це нова реальність, в якій ми повинні зараз жити. Ми поспілкувалися з місцевими волонтерами, які розповіли нам, як Херсон пережив окупацію і як росіяни, які вийшли з міста, забрали з собою все, навіть молотки, цвяхи і викрутки", - розповідають про досвід подорожі організатори Music Saves UA. «Музична сцена України викликає захоплення – не лише з художньої точки зору, а й з підходу до жорстокої війни Росії проти наших сусідів і проти свободи загалом. Подорож, яку ми здійснили з дивовижними людьми зі сцени там, була найсильнішою в моєму житті. Завдяки їй ми ще більше будемо співпрацювати з людьми з України», – обіцяє Міхал Кашчак.

Цими днями Міхал знову повернувся в Україну. «Буквально сьогодні я перебуваю в Херсоні, де ми доопрацьовуємо участь місцевого театру імені Миколи Куліша на фестивалі  «Pohoda 2023». Олександр Книга справжній герой – саме на початку війни його викрали російські солдати і змусили співпрацювати. Він не тільки чинив опір, а й продовжував з честю  керувати театром, який залишався українським навіть під час окупації. Пан Книга – один з найсміливіших і надихаючих людей, яких я коли-небудь зустрічав. Його театр нещодавно поставив свою першу виставу після звільнення міста, і ми зробимо все можливе, щоб привітати його на  фестивалі Pohoda», – розповідає Міхал Кашчак з Херсона.