Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Michal Kaščák vracia cenu Nadácie Tatra banky za umenie

Michal Kaščák vracia cenu Nadácie Tatra banky za umenie

Cenu získal v roku 2012 v kategórii Hudba za dramaturgiu festivalu Pohoda. Michal Kaščák vracia cenu ako prejav nesúhlasu s pôsobením majoritného vlastníka banky v Rusku.

30. marec 2023

“Cenu vraciam na základe nedávno publikovaných informácií, podľa ktorých majoritný majiteľ Tatra banky, a.s. - rakúska banková skupina Raiffeisen Bank International, naďalej aktívne podnikateľsky pôsobí na bankovom trhu Ruskej federácie, a to aj napriek prebiehajúcej vojenskej invázii ruskej armády na území Ukrajiny.

 Festival Pohoda aktívne podporuje naše ukrajinské susedky a susedov v ich zápase za slobodu, proti agresívnej vojne vedenej Ruskou federáciou. Nemám žiadnu pochybnosť o tom, pri kom mám v tejto nezmyselnej a nevyprovokovanej agresii ruskej armády stáť. Dramaturgia festivalu vždy reagovala na dianie v spoločnosti, a to na Slovensku i vo svete, a preto musím reagovať aj teraz, keď sú na Ukrajine zabíjané tisíce nevinných ľudí vojenským agresorom.

 Ako autorovi dramaturgie mi záleží na hodnotách slobody, humanizmu a demokracie, a to nielen deklaratívne, ale aj konkrétnymi činmi, vrátane tvorby festivalového programu. Nemôžem a nechcem byť držiteľom ceny od banky vlastnenej niekým, koho podnikateľské aktivity nepriamo pomáhajú Ruskej federácii viesť a financovať  agresívnu vojnu proti ukrajinským občiankam a občanom.

 Cenu – bronzovú sošku Múzy – posielam dnes, 30.3. 2023, na adresu Nadácia Tatra banky, Hodžovo námestie 3, 811 06 Bratislava. S cenou bola spojená aj finančná odmena. Prosím, pošlite mi na moju e-mailovú adresu michal@pohodafestival.sk číslo účtu, na ktoré vám sumu v plnej výške vrátim. Vyzývam vás, aby ste tak urobili do 14.4. 2023, ak dovtedy číslo účtu nedostanem, plnú sumu venujem iniciatíve Music Saves Ukraine, ktorá sa snaží zmierňovať následky vojny na Ukrajine.”

Michal Kaščák
CEO a dramaturg festivalu Pohoda