Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Max Jury

Max Jury

Max Jury je 23 ročný skladateľ, spevák a klavirista z Iowy. Má za sebou turné s Lanou del Rey ako aj viaceré vypredané koncerty v Londýne. Jeho skladba Crooked Time bola vo výbere najlepších skladieb týždňa NME. Na ďalšiu pieseň Black Metal boli pozitívne ohlasy v magazíne Clash, či na portáli Under the gun review. Debut vydá tretieho júna a už o mesiac sa vydá na letisko v Trenčíne. 

06. apríl 2016

Max začal na hrať na klavíri ako šesťročný. Jeho autorské začiatky sú symptomatické – hudbou si liečil čerstvý rozchod a následne sa ňou vyrovnával aj so všetkým ostatným v živote. Dvakrát sa dostal na prestížnu Berklee a dvakrát z nej aj odišiel, aby sa mohol venovať vlastnej tvorbe. Ako sám vraví: „Ak hráte od svitu do mrku v škole, brnkanie na gitare či klavíri je posledná vec, ktorá vám po príchode domov napadne." Kulisu ku jeho autobiografickým skladbám tvorí špecifická črta amerického života a kultúry – citlivosť pre hľadanie krásy aj na nepekných miestach. Podľa magazínu Clash pri počúvaní jeho hudby cítite, že prenikol do niečoho väčšieho, omnoho staršieho, než je on sám. Samotný Max medzi vplyvmi uvádza mená ako Neil Young, Tom Waits, Ryan Adams, D'Angelo, The Byrds, The Beatles či The Kinks. Najbližšie má ku country a k soulu, no v zozname inšpirácií nechýba ani rock 'n' roll či súčasný pop. 
Maxa sme videli aj na konferencii IFF, kde najväčšie svetové agentúry predstavovali svojich najsľubnejších umelcov. Ako poznamenal Michal: „Z jeho spevu ide zvláštna melanchólia. Čo sa týka hlasu, neviete, či patrí žene, alebo mužovi. V spojitosti s výnimočnou melodikou pôsobil hypnoticky. Preto sme si ho vybrali aj na náš festival.