Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
Magazín IQ píše o návšteve organizátorov festivalov na Ukrajine

Magazín IQ píše o návšteve organizátorov festivalov na Ukrajine

Organizátori podujatí a festivalov a noční starostovia z celej Európy a Kanady navštívili začiatkom tohto mesiaca Ukrajinu v rámci projektu Music Ambassadors Tour. Pozvanie prijal a cestu po Ukrajine absolvoval aj šéf festivalu Pohoda Michal Kaščák.

23. december 2022

Táto iniciatíva mala za cieľ spojiť hudobných profesionálov z iných krajín, aby sa stali kultúrnymi veľvyslancami vojnou zničenej krajiny, ako aj získavali finančné prostriedky, poskytovali humanitárnu pomoc a zabezpečili stabilné fungovanie ďalších dobrovoľníckych iniciatív.

Medzi hosťami boli zakladateľ festivalu Pohoda Michal Kaščák, Login Kochishk z najväčšieho severomacedónskeho hudobného festivalu Taksirat, šéf act5culture David Lezhava, spoluzakladateľ festivalu ISKRA a klubu Bassiani Zvyad Gelbakhiani, Mathieu Grondin z montrealskej organizácie nočného života MTL 24/24 a Fund for Democracy Ilze Jankovska.

Celá delegácia sa v rámci zájazdu, ktorý organizovala Ukrajinská asociácia hudobných podujatí (UAME) v spolupráci s Night Ambassadors, zastavila v Kyjeve, Irpine, Borojanke, Hostomeli, Chersone, Mykolajive, Odese a Ľvove.

„Tento projekt sme plánovali takmer dva mesiace, a keď bol Cherson oslobodený, vedeli sme, že tam musíme ísť,“ hovorí prezident UAME Oleksandr Sanchenko, ktorý je tiež spoluzakladateľom iniciatívy Music Saves UA. Sanchenko pokračuje: „Navštívili sme niekoľko humanitárnych spotov, kam sa doručuje pomoc od Music Saves UA, videli sme rady stoviek ľudí čakajúcich na túto pomoc, hoci pršalo a vonku sa ozývali výbuchy. Keď sme sa dostali na námestie, zdržali sme sa tam len pár minút, ostreľovanie sa ešte viac približovalo a vojenská správa nám prikázala okamžite opustiť mesto. O niekoľko dní neskôr tú istú budovu zbombardovali."

Celý článok magazínu IQ si môžete prečítať na tomto odkaze.