9. — 12. Júl 2020
9. — 12. Júl 2020
Lola Marsh otvoria dianie na hlavnom pódiu Pohody 2019

Lola Marsh otvoria dianie na hlavnom pódiu Pohody 2019

Hudobná láska na prvé vypočutie – aj tak sa dá opísať vzťah festivalu Pohoda a jeho návštevníkov k izraelskej kapele Lola Marsh. Už pri svojej premiére na Slovensku v roku 2014 vystúpili ako neznáma kapela na našom hlavnom pódiu. Chémia zafungovala okamžite. Nasledovalo turné, viaceré sólo koncerty i ďalšie vystúpenia na Pohode. Presne pred rokom odohrali svoj najväčší sólo koncert v Refinery Gallery s nezabudnuteľnou cover verziou piesne Čerešne, ktorú spolu s Yael odspievalo 1500 dojatých ľudí. Lola Marsh vystúpili na Slovensku od svojej premiéry každý rok a inak tomu nebude ani tentokrát, vo štvrtok podvečer otvoria dianie na hlavnom pódiu Pohody 2019.

14. február 2019

Osudové spojenie

Yael Shoshana Cohen ani nepoznala Gila Landaua, keď sa náhodou ocitla na oslave jeho narodenín. Ich hudobné spojenie bolo však od prvej chvíle magnetické. Yael sledovala Gila, ako v opačnom kúte miestnosti vzal do rúk gitaru a začal hrať. Pomaly k nemu podišla a svojim krehkým hlasom sa opatrne pridala do tónov piesne, ktorý vybrnkával (Jolene) – v tej chvíli sa zrodila kapela Lola Marsh.

Showcase success story n°1

Keď ako festival prízvukujeme kapelám dôležitosť showcaseových festivalov, veľmi často uvádzame ako príklad práve Lola Marsh. Tú objavil na izraelskom showscase Michal Kaščák:  
„Lola Marsh je ukážkou toho, čo dokáže dobrá hudba – poučky o „pripravenosti“ kapely neplatia, ak sú vaše pesničky výnimočné. Reakcia na pozvanie na Pohodu po ich koncerte na showcase v Tel Avive ma prekvapila – pôvodne chceli počkať, kým budú „ready“, kým budú mať album a celý profesionálny tím. Nesúhlasil som, lebo lepšie pripravenú skupinu som si nevedel predstaviť a to vďaka sile ich pesničiek. Tým, že sme Lolu Marsh zachytili v začiatku sme mohli sledovať úžasnú premenu neznámej a začínajúcej skupiny po niekoho, koho hrajú svetové médiá a zastupujú veľké agentúry. V hlavnej úlohe ale nie sú stratégie a plány hudobných profesionálov ale hudba.“

Pohoda + Lola Marsh =

V tom čase ešte neboli známi ani vo svojej rodnej krajine, no na Pohode 2014 dostali slot na hlavom pódiu. Šance sa chopili vynikajúco a z Lola Marsh sa ihneď stala jedna z najobľúbenejších hudobných skupín návštevníkov Pohody. Dôkazom bolo už najbližšie jesenné turné po kluboch v mestách na Slovensku. Registrácia voľných vstupov na ich koncert v rámci Pohoda Dňa FM sa naplnila za dvesto sekúnd. Zaprášilo sa aj po lístkoch na ich koncert v A4-ke, ktoré sa nedali zohnať už tri mesiace pred akciou. V predstihu sa vypredalo aj ich vystúpenie v Tabačke a minuloročný vypredaný koncert v Refinery Gallery videlo až 1500 ľudí. Sympatie sú zjavne vzájomné. Pri otázke, ktorý koncert si zamilovali najviac Gil a Yael v rozhovore pre francúzsky Rocknfool jednohlasne odpovedali: „Ten na festivale Pohoda“. Michal ich tvorbu a hranie opísal takto: „Lola Marsh býva označovaná ako indie folk, či dream pop – podľa mňa to neplatí, v ich hudbe je toľko podôb a „spodných vôd“, že si ju viem predstaviť aj ako soundtrack k nejakému ponurému filmu Quentina Tarantina. Hrajú tak, že si ich nepomýlite s nikým iným, v ich tvorbe je nielen úžasná kreativita, ale aj vášeň, nadšenie a hravosť. Som rád, že ich vďaka previazanosti so Slovenskom môžeme označiť za priam domácu skupinu...“

Skvelý debut a medzinárodné úspechy

Deviateho júna 2017 vydali debut Remember Roses, ktorého úspech sa ihneď premietol do skvelých čísel počúvanosti na rôznych streamovacích službách a celkovo rastúceho záujmu o túto fantastickú kapelu. Po ich piesňach začali siahať filmoví (Criminal) i seriáloví (Better Call Saul) producenti a objavili sa aj vo viacerých reklamách (eBay, Crédit Agricole). Úspech Lola Marsh pritom nestojí len na chémii Yeali a Gila. Dvojica má pri sebe skúsených muzikantov ako Mati Gilad (basgitara), Rami Osservaser (gitara, klavír) a Dekel Dvir (bicie). Vďaka fantastickým živým koncertom sa postupne stali jednou z najžiadanejších blízkovýchodných kapiel v Európe a Spojených štátoch. Dôkazom sú ódy v médiách ako Le Monde, NPR, Paste Magazine, NYLON či Observer. Návštevníci Pohody v ich prípade žiadne ďalšie ódy nepotrebujú, určite ich však potešia akékoľvek nové piesne od tejto zostavy. Prísľubom sú fotky na sociálnych sieťach z novembra minulého roka, na ktorých sú členovia kapely zachytení v štúdiu a interné potvrdenie, že sa máme na čo tešiť. Každopádne sa už teraz veľmi tešíme na ďalší fantastický koncert Lola Marsh, ktorým tentokrát odštartujú dianie na hlavnom pódiu na Pohode 2019.