9. — 12. júl 2020
9. — 12. júl 2020
Koncert pre všímavých – Ještě jsme se nedohodli

Koncert pre všímavých – Ještě jsme se nedohodli

Koncert pre všímavých v Umelke otvoria Ještě jsme se nedohodli. Jedni z reprezentantov tzv. Brnianskej novej vlny začali v 80. rokoch ako jednorázové recesistické vystúpenie, no zakrátko spôsobili rozruch na alternatívnej scéne. Nielen tým, že ignorovali byrokratické prekážky, ktorými si režim ponechával kontrolu nad tým, čo, kto, komu a ako hovorí, ale predovšetkým veľmi neobvyklým hudobným a textovým prejavom. „Nedohodli boli vždy natoľko originálni, že vybočovali ešte aj z vybočujúceho sveta československej alternatívy. Karel David je textársky génius, Petr Liška jeho texty fantasticky tancuje a spieva. K tomu hudba, ktorú keby teraz nahrali hipsteri z mathrockovej scény, stali by sa svetovým objavom. Ide o jeden z najlepšie ukrytých hudobných pokladov.“ vraví Michal Kaščák.   

14. november 2019

Nervnosť, údernosť šokujúcich textov, splietajúce sa gitarové linky, výzor povrchnosťou opovrhujúcich bohémov, to všetko z Ještě jsme se nedohodli vytvorilo kultovú záležitosť. Nič pre estétov, vyžívajúcich sa v perfekcionizme a ničím "neprovokujúcich páčivosť". Z muziky je cítiť atmosféru osemdesiatych rokov so snahou o čo najslobodnejší život, o istú provokatívnosť až dekadenciu. Ako by sa kapela snažila zo všetkých síl vyhnúť všetkému ľúbivému a režimovo optimistickému, ako by sa snažila naschvál popisovať či priamo vytvárať pravý protiklad. Ještě jsme se nedohodli nedohodli geniálne využili hudobné diletantstvo na zvýraznenie kvalitných textov Karla Davida, k tomu pridali vizuálny vnem "okvádrovaných slušných ľudí", z vlastnej dielne pochádzajúce nástroje – a na svete bola kapela, na ktorú nemožno zabudnúť. 

Jedenásty Koncert pre všímavých sa sťahuje do dvoch výnimočných priestorov – v galérii Umelka zahrajú Bez Ladu a Skladu a Ještě jsme se nedohodli, v klube FUGA Chór vážskych muzikantov - CHVM, The Wilderness a vo svetovej premiére slovensko-maďarský projekt Drť. Vstupné na koncerty v Umelke je 15 €, vo Fuge 9 € a spoločné vstupné na koncerty v Umelke a vo Fuge je 19 €.
Viac info tu: www.pohodafestival.sk/sk/novinky/koncert-pre-vsimavych-17-11-v-umelke-a-vo-fuge
Lístky na www.pohodafestival.sk/sk/shop