9. — 12. júl 2020
9. — 12. júl 2020
Kevin Morby na Pohode 2020

Kevin Morby na Pohode 2020

Do line-upu Pohody 2020 pribudol skvelý americký folk-rockový pesničkár Kevin Morby. Pitchfork ho v recenzií na album Singing Saw prirovnáva k umelcom ako Bob Dylan a Leonard Cohen. Päť fantastických albumov v priebehu šiestich rokov z neho urobilo v tridsiatke jedného z najzásadnejších pesničkárov dekády. Trend potvrdil najnovšou štúdiovkou Oh My God, ktorý  The Telegraph opísal ako duchovný album pre sekulárnu dobu, ktorý sa snaží destilovať zmysel pre božstvo zo samotnej hudobnej tvorby.

18. december 2019

Morby sa už ako 17 ročný presťahoval do New Yorku, kde sa živil ako poslík a čašník a hral na base v kapele Woods. So spolubývajúcou Cassie Ramone si založil ďalšiu rockovú kapelu The Babies. Vysoké nájmy ho podobne ako mnoho iných umelcov z NY či San Francisca vyhnali do ďalšej bašty súčasnej hudby Los Angeles. Krátko po presťahovaní do LA vydal v roku 2013 sólový debut Harlem River. Počas turné napísal skladby pre druhý album Still Life, ktorý vyšiel len o rok neskôr. Mimoriadne produktívny autor pridal v krátkom slede ďalšie štúdiovky – nahrávku inšpirovanú Los Angeles Singing Saw a „ľúbostný list“ New Yorku City Music. Predovšetkým Singing Saw vystrelil Morbyho do songwriterskej prvej ligy. Album sa ocitol v koncoročných výberoch Mojo, Pitchfork, The Skinny i Uncut. Krátko nato vyšla jeho azda najzásadnejšia skladba – protest song „Beautiful Strangers“. Piesňou reaguje na tragédie ako smrť Freddieho Graya, streľby po Spojených štátoch či v Paríži atď. V skladbe opakuje zúfale zvolanie  „Oh my God, oh my Lord“.

Toto sa stalo akoby mantrou jeho ďalšej tvorby, čo sa naplno prejavilo v najnovšom konceptuálnom albume album Oh My God. Album je jeho úvahou o všadeprítomnej religiozite, jej vplyve, zamýšľaním sa nad tým, čo nás obklopuje, presahuje či o podvedomí. Mimochodom, Morby skladá ako na bežiacom páse zväčša poležiačky, keď žne nápady z podvedomia. Album nie je ani tak o existencii transcendentna, ako o jeho prítomnosti vo svete, skrz percepciu duchovna ľuďmi. Na Oh My God albume rozjíma o živote, smrti a morálke úžasnou lyrikou. Kontemplatívne balady, nebeské motívy i povznášajúce zbory presvedčili aj kritikov. The Guardian píše o majstrovskom pesničkárstve, NME o úchvatnom albume a Exclaim tvrdí, že je ťažké nebyť ohromený albumom, ktorého názov vyslovujte, aby ste ho jednoducho opísali. Názvom albumu reagovali aj niektoré naše kolegyne na potvrdenie Kevina Morbyho, ktorý patrí medzi miláčikov viacerých ľudí v našom office. „Harlem River“ bola dokonca svadobným tancom našich kolegov Matweho a Bety. Na jeho piesne sa budú môcť príjemne knísať aj návštevníci Pohody 2020.