7. — 9. júl 2022
Letisko Trenčín 7. — 9. júl 2022
Jenny Hval na Pohode 2020

Jenny Hval na Pohode 2020

Na Pohode 2020 vystúpi aj výrazná predstaviteľka severského pesničkárstva – Jenny Hval. V septembri 2019 vydala siedmu štúdiovku s názvom The Practice of Love. Album je sondou do starnutia, vzťahu človeka k Zemi i sebe samému a pomyselnou lupou nad našimi predstavami o intimite. Pitchfork ho zaradil do kategórie Best New Music a my ju veľmi radi zaradíme do nášho zoznamu fantastických pesničkárov, ktorých uvidíte v lete na letisku Trenčín.

10. marec 2020

Táto electro-art-popová umelkyňa začínala ako vokalistka v rôznych kapelách počas štúdií v Austrálii. Po návrate do rodného Nórska začala tvoriť a vystupovať ako Rockettothesky. Pod týmto pseudonymom vydala albumy To Sing You Apple Trees a Medea.

Následne sa vrátila k účinkovaniu pod vlastným menom. V roku 2011 vydala album Viscera, ktorý zaradili medzi top nahrávky roka Uncut a Review Online. V roku 2012 spolupracovala s Håvardom Voldenom na projekte Nude on Sand, výsledkom čoho bol výborný rovnomenný album. Ešte výraznejšie zarezonovala s albumom Innocence Is Kinky, ktorý sa s priemerom hodnotení 87/100 od renomovaných médií na Metacritic dostal do desiatky najlepších nahrávok roka. The Quietus ho označil za „pozoruhodný album, ktorý ide pod povrch a vracia sa s niečím zvodným a zvláštnym.“ Miláčikom recenzentov ostala aj po vydaní albumu Apocalypse, girl, ktorý sa dostal do rebríčkov najlepších nahrávok uplynulej dekády podľa Stereogum či Pitchforku. Podľa The Observer je „niekedy žalostný, na inom mieste brutálne ironický a inde zas znepokojivo vtipný.“

O rok neskôr prišla s albumom Blood Bitch, ktorého tematickými piliermi sú hororové a béčkové filmy 70-tych rokov, menštruácia a dielo spisovateľky Virginie Woolf. Album bol štvrtým najlepším v roku 2015 podľa The Independent a vôbec najlepším podľa FACTmagazine. Spoluprácu s Voldenom si Jenny zopakovala v roku 2018 v rámci projektu Lost Girls (EP Feeling), ako aj na vlastnom EP The Long Sleep.

V septembri 2019 vydala siedmy album The Practice of Love, ktorý podľa Pitchforku „prináša opojný osobný vklad do sveta tanečnej hudby, aby tak vznikol pôsobivý transcendentálny album, ktorý žije na hranici popu a avantgardy.“ Podľa The A.V. Club bol druhým najlepším hudobným počinom uplynulého roka (prekonala ju len FKA Twigs). Resident Advisor dodáva, že je „privilégiom byť pozvaný do jej súkromného mentálneho priestoru.“ Počúvanie albumu prirovnáva ku konverzácii s omnoho múdrejším priateľom, ktorý vás ako sprievodca obohacuje o svoje najnovšie poznatky. Na záver dodáva: „Jenny Hval je čokoľvek, len nie obyčajná.“ Túto neobyčajnú autorku a muzikantku uvidíte aj na Pohode 2020.