Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Jeden z návštevníkov koncertu Doma dobre si odnesie domov obraz Mareka Ormandíka

Jeden z návštevníkov koncertu Doma dobre si odnesie domov obraz Mareka Ormandíka

Súčasťou koncertu Doma Dobre bude aj výtvarné umenie. Do nocľahárne sv. Vincenta de Paul príde namaľovať obraz jeden z najvýznamnejších slovenských maliarov Marek Ormandík. Jeden z návštevníkov koncertu si spomínaný obraz odnesie domov (stačí prísť, napísať svoje meno na lístok a vhodiť ho do nádoby, z ktorej vyžrebujeme výhercu obrazu).

03. december 2015

Marek Ormandík vyštudoval VŠVU v Bratislave, pod vedením pedagógov ako Ján Lebiš, Dušan Kállay a Igor Rumanský. Hneď po páde komunizmu sa jeho tvorba dostala aj za hranice Slovenska, kde získala viaceré ocenenia (Hlavná cena za maľbu - Mandrač 94, Chorvátsko; Meulensteen art award, Prvá špeciálna cena poroty, San Crispino, Taliansko...). Doma si prevzal Krištáľové krídlo za umenie, Cenu Martina Benku, Aurela za najlepší CD obal roku či cenu IKS za umenie). Je autorom ilustrácií k mnohým knihám a albumom (Lipa spieva Lasicu, Peter Lipa a Milan Lasica – Návšteva po rokoch). Jeho sugestívne obrazy a kresby s komentármy Milana Lasicu vyšli pod názvom Milanchólia.

Z technického hľadiska používa predovšetkým ťahy hrubým štetcom. Jeho obrazom dominujú figúry, často v kľačiacej či rozpaženej polohe. Archetypy postáv z kresťanstva či antickej mytológie. Podľa estetika Petra Michaloviča hlavnou témou Ormandíkových obrazov nie sú ľudské figúry ako také, ale obrazy ľudských afektov. Jeho úsilie vždy smeruje k zachyteniu expresie, k namaľovaniu afektov. Raz sú to afekty radosti, inokedy bolesti, ale vždy sú to takpovediac primárne, kultúrne nesprostredkované afekty.  

Viac informácií tu: www.marekormandik.eu

image

image