Iva Bittová & Dunaj na Pohode 2022

Iva Bittová & Dunaj na Pohode 2022

Do programu Pohody 2022 dnes (opäť) pribudlo výnimočné spojenie od našich západných susedov. Po vyše dvadsiatich rokoch sa spolu na jednom pódiu stretne jedna z najinvenčnejších českých kapiel 80. a 90. rokov Dunaj spolu s najvýraznejšou dámou českej alternatívnej scény Ivou Bittovou. Minulý týždeň vydali výberový dvojalbum RELOADED – The Best Of 1988-1996, ktorý mapuje pozoruhodnú umeleckú dráhu legendy brnenskej scény osemdesiatych rokov.

19. november 2021

Z kapely vzišlo mnoho ďalších projektov, ktoré sa zastrešovali pod názvom Dunajská delta. V prvej zostave bola hlavnou speváčkou Iva Bittová, ktorá sa neskôr preslávila po celom svete so svojim sólovým hraním. „Dunaj je výnimočná kapela, pre mňa boli ich začiatky s Ivou Bittovou najsilnejšie. Roky som skúšal presvedčiť ich členov, aby dali dokopy zostavu z prvej platne, konečne sa to podarilo. Ak teraz obdivujeme rôzne math rockové projekty, tak upozorňujem, že Brno s podobnou tvorbou prišlo 35 rokov pred Black Midi a ďalšími kapelami. Koncerty Dunaja boli vždy udalosťou, som si istý, že inak to nebude ani na Pohode“ povedal o reinkarnácii kapely Michal Kaščák.

„Mě samotného překvapilo, že do toho Iva šla, že si chce zase zahrát s námi bigbít. Předpokládám, že to byl nápad Romka Hanzlíka a jsme za něj moc rádi,“ povedal o obnovenej spolupráci gitarista a spevák Vladimír Václavek. Kapelou Dunaj prešlo množstvo osobností a samotná Iva Bittová s nimi hrala v rokoch 1986 – 1988, keď spolu vydali album Dunaj a Bittová. Príležitostne spolu koncertovali aj v 90. rokoch najmä s albumom Pustit musíš. Dunaj sa dal opäť dokopy v roku 2018 – 20 rokov po smrti ich pôvodného frontmana Jiřího Kolšovského. Momentálne kapelu tvoria Josef Ostřanský (gitara, spev), Vladimír Václavek basgitara, gitara, spev) a Pavel Koudelka (bicie, spev).

Výberovku kapely Dunaj si môžete kúpiť tu: www.drhorak.sk/titul/dunaj/24111-dunaj-reloaded-the-best-of-1988-1996