Späť na novinky

IC3PEAK – uhrančivý glitch pop z Moskvy
Na Pohode 2019 vystúpi aj moskovské elektronické duo IC3PEAK. V roku 2017 Získali na nezávislých hudobných cenách Jager Music Awards ocenenie v kategórii elektronická hudba a na Golden Gargoyle Awards cenu za najlepší experimentálny projekt roka. Tourovali po celom svete a ich videá majú na YouTube desiatky miliónov pozretí. Práve jedno z nich (video k piesni „Death No More“) ale spôsobilo, že sa dovtedy mimoriadne úspešná kapela dostala do nežiadúcej pozornosti ruských bezpečnostných služieb. Kapele boli zrušené viaceré koncerty, pričom samotných členov kapely zadržala polícia. Príbeh kapely spojený s údajným „blacklistom nežiadúcej hudby“ opísali médiá ako The Guardian, The Independet, BBC, NPR či Arte. Ich kombinácia žánrov witch house, trap a glitch pop zaznie aj na letisku Trenčín

19. február 2019 IC3PEAK – uhrančivý glitch pop z Moskvy

IC3PEAK je mimoriadne produktívna kapela. Od vydania eponymného debutu IC3PEAK (2015) nahrali nový album každý ďalší rok. Druhý Fallal vyšiel v roku 2016 a Sladký život v roku 2017. Zatiaľ najnovší album CKA3KA je hororovou rozprávkou zasadenou do súčasného kontextu. Nájdete na ňom jemné éterické textúry, zúrivé rytmy, divoké vokály i okamihy jasnosti. Duo sa zameriava na bipolárnu estetiku, kde ľadovo chladné, strašidelné vokálne melodické linky divoko bojujú so žeravou inštrumentáciou čiže výsledkom je skutočne odvážna produkcia. Odvážna jej aj ich kritika ruskej garnitúry a jej nedemokratických prejavov. Tá na seba nenechala dlho čakať.

Hon na hudobné bosorky odštartoval koncom minulého októbra blacklist umelcov a kapiel (prevažne raperov či elektronických žánrov), ktorý v ruskej verzii pre 21. storočie sprevádzajú podľa The Independent neohlásené požiarne inšpekcie, poruchy elektrickej energie či zatýkanie. Keď napríklad fanúšikov IC3PEAK nechceli pustiť na koncert v meste Voronež, polícia argumentovala tým, že v klube došlo údajne k otrave jedla. Prenasledovanie hudobníkov súvisí s kritickejším spôsobom výberu, prijímania i šírenia informácií mladou generáciou. Autority považujú práve vplyv niektorých umelcov za hlavný dôvod tohto, prečo sa súčasnej garnitúre nedarí získať si na svoju stranu mladých Rusov. Perzekúcia kapely ale spôsobuje, že Nikolay Kostylev a Anastasia Kreslin získavajú nových fanúšikov ešte rýchlejším tempom a to aj za hranicami Ruskej federácie. O svojich kvalitách prídu presvedčiť už o 20 týždňov aj návštevníkov Pohody 2019.