Floating Points na Pohode 2022

Floating Points na Pohode 2022

Ďalším opätovne potvrdeným skvelým menom Pohody 2022 je Floating Points. Pod týmto pseudonymom od roku 2008 tvorí londýnsky producent Sam Shepherd (mimochodom vyštudovaný doktor neurobiológie). V marci 2021 vydal album Promises, ktorý vznikal päť rokov a spolupracovali na ňom geniálny jazzový saxofonista Pharoah Sanders a London Symphony Orchestra. Tento masterpiece sa už teraz zaslúžene objavuje v predbežných výberoch najlepších albumov roka, čo vystihuje The Quietus nasledovne: „Je to ohromujúce... Oslava zvuku v jeho najjemnejšej a najčistejšej podobe: od najmenšieho škrabanca po katarzné crescendo, od špirálovitého improvizovania po kontemplatívne ticho. Každý tón, šepot, pípnutie a posun je významný. Album je úžasne mnohostranný, ale nikdy nie nepríjemný: osviežujúci, jedinečný rozhovor medzi jazzom, klasikou a elektronikou.“

27. október 2021

Floating Points sa presadil s albumom Elaenia z roku 2015, ktorý prepája tanečnú elektronickú hudbu s jeho klasickými koreňmi (študoval hru na klavíri). Nahrávka, na ktorej pracoval päť rokov, je podľa Resident Advisor tým najlepším, čo vyšlo v roku 2015. Podľa portálu na albume majstrovsky zlúčil svoje hudobné vplyvy ako jazz-fusion, ambient, vážnu hudbu či house.  Album bol tiež druhým najlepším počinom roka 2015 podľa XLR8R a najvyššie možné hodnotenie mu dal aj The Guardian, ktorý o ňom píše: „Elaenia poletuje, strmhlav sa rúti k zemi a opäť nádherne vzlieta, je nemožné ju spútať, nieto udržať v klietke.“ V roku 2017 vydal krátky film a soundrack s názvom Reflections – Mojave Desert. V októbri 2019 vydal nahrávku Crush, ktorú na rozdiel od debutu celú vyprodukoval za päť týždňov. Výsledok je ale opäť fantastický, čo potvrdzuje napríklad známka Best new music od Pitchforku. Podľa magazínu sa albumom vracia k tanečnej, klubovej esencii svojej tvorby a Clash dodáva, že ide album, ktorý sa dá skutočne vychutnať.


V marci 2021 vydal už spomínaný album Promises. The Time sa pýta: "Čo majú spoločné 80-ročný jazzový saxofonista z Little Rocku a tisícročný elektronický DJ z Manchestru? Ukázalo sa, že veľa: potešenie z jemných zvukových plôch a ostrých disrupcií; nekonečná zvedavosť a kolaboratívna štedrosť; očarujúca schopnosť vykúzliť úplné ponorenie sa do hudby." Album je podľa magazínu Paste tým najlepším, čo doposiaľ vyšlo v roku 2021. Promises dostal 9 z 10 od Pitchforku a Resident Advisor ho označil ako jeden z najlepších moderných jazzových albumov. Najvyššie možné hodnotenie dal albumu The Guardian, ktorý na záver dodáva, že tieto nahrávky si treba pustiť na poriadnom ozvučení. Napríklad na takom, aké prinesieme začiatkom júla na letisko Trenčín.