Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Festival proti násiliu 17. novembra v Bratislave

Festival proti násiliu 17. novembra v Bratislave

Festival proti násiliu prinesie 17. novembra spojenie štyroch podujatí v centre Bratislavy. Koncert Pre všímavých, Biela vrana, Stredoeurópske fórum i koncerty v klube Fuga totiž spája spoločná myšlienka – okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

25. október 2022

Stredoeurópske fórum – Stará tržnica od 15.30

Stredoeurópske Fórum je medzinárodné podujatie organizované neziskovou organizáciou Projekt Fórum a Nadáciou Milana Simečku. Cieľom je propagovať hodnoty demokracie, ľudských práv, tolerancie a solidarity. V debate s názvom „Sme ako oni?” o ľudskej dôstojnosti, o strate rozumu a strate citu, o Ukrajine, ale aj o Československu sa stretnú Martin Putna, Oksana Zabužko a ďalší výnimoční hostia.

Koncert pre všímavých – Námestie SNP od 17.00

Program tohtoročného Koncertu pre všímavých vznikol ako spoločný projekt festivalov Pohoda a Konvergencie a viaceré spojenia prinesie aj na samotnom pódiu na Námestí SNP. Koncert otvorí o 17.00 Slovenský komorný orchester, s ktorým zaspievajú Jana Kirschner a Michal Kaščák. Michal sa predstaví aj s kapelou Bez ladu a skladu a Drť, ku ktorej sa tentokrát pripojí Fedor Gál. Zahrajú aj Chalani z chatrče a kapely Neha!, Rozpor a Para. Zaujímavé kolaborácie ponúknu Vec, Tono S a Zuzana Mikulcová či spojenie slovenského a maďarského folklóru v rámci vystúpenia kapiel Muzička a Varjos. Zastúpenie bude mať aj židovská menšina, ktorú predstavia skvelí muzikanti v rámci projektu Chasidské piesne a rusínsku kultúru na koncerte zastúpi Štefan Štec. Záver koncertu bude patriť súčasnejším žánrom, keď zahrajú B-Complex a ukrajinská speváčka a rapperka Alina Pash.

Line-up:

 • 17.00 - 17.20 Slovenský komorný orchester
 • 17.20 - 17.25 SKO + Jana Kirschner + Michal Kaščák
 • 17.25 - 17.30 Bez ladu a skladu
 • 17.30 - 17.35 Chalani z chatrče
 • 17.35 - 17.40 Drť + Fedor Gál
 • 17.40 - 17.45 Neha!
 • 17.45 - 17.50 Rozpor
 • 17.50 - 17.55 Štefan Štec
 • 17.55 - 18.00 Vec, Tono S ft. Zuzana Mikulcová
 • 18.00 - 18.15 Jana Kirschner
 • 18.15 - 18.25 Muzička + Varjos
 • 18.25 - 18.35 Para
 • 18.35 - 18.40 Chasidské piesne
 • 18.40 - 18.50 B-Complex
 • 19.00 - 19.30 Alina Pash (UA)

15. ročník ocenenia Biela vrana – SND od 20.00

Už pätnástykrát udelia ocenenie Biela vrana za občiansku statočnosť – tentokrát pod titulom „Obstáť v historických chvíľach“. Zuzana Wienk o jubilejnom ročníku vraví: „Žijeme obdobie veľkých historických výziev a zlomov. Obdobie, ktoré nás testuje na dreň. Obdobie, ktoré nás nabáda nájsť v sebe to najlepšie. Prekonať prekážky a vrátiť sa k podstate ľudskosti.“ Práve o podobách sily, odvahy a ľudskosti v ťažkých chvíľach je ocenenie Biela vrana. Odovzdajú ho Bystriny v spolupráci so Slovenským národným divadlom v Sále opery a baletu 17. novembra 2022 o 20.00. Moderátori Juraj Kemka a Martin Staňo okrem laureátov ocenenia privítajú na pódiu aj viacerých účinkujúcich – Janu Kirschner, Valeriiu Kuts, Annu Makarovu, Annu Prokopenko, Olenu Chuyko a Lernika Khachatriana.

FUGA: Drť + Fedor Gál, Vovk (UA), Stoned Jesus (UA) – door open 19.30

Paralelne s Bielou vranou bude program v bratislavskom klube FUGA. Na úvod zahrá alternatívna kapela Drť, ktorá sa po albumoch Puntičkár a Minister predstaví s novým projektom s Fedorom Gálom. Po nich prídu na rad Ukrajinci VOVK (post-metal/progstoner,), ktorí momentálne pracujú na nasledovníkovi debutového albumu Lair (2019). Program zavŕši legendárne ukrajinské trio STONED JESUS. Okrem legendárneho albumu Seven Thunders Roar (2012) zahrajú aj nové skladby z pripravovaného piateho LP (vrátane nedávno vydaných skladieb „Porcelain“ a „CON“).

„Som rád, že sa nám podarilo spojiť a skoordinovať štyri hodnotné podujatia do jedného celku pod hlavičkou Festival proti násiliu. Je dôležité, že námestie, ktoré bolo centrum Nežnej revolúcie, bude patriť umeleckej a občianskej oslave slobody a tolerancie. Dramaturgia obsahuje viaceré symbolické vystúpenia, ktoré charakterizujú zápas občianskej spoločnosti za demokraciu ako napríklad rómsky projekt Chalani z chatrče, ktorý bol reakciou na raziu v Moldave and Bodvou. Chceme ukázať Slovensko ako priestor, kde sú menšiny vnímané s rešpektom ako obohatenie spoločnosti, preto máme zastúpených rómskych, maďarských, rusínskych či židovských umelcov a umelkyne. Domácu scénu bude na záver Koncertu pre všímavých reprezentovať B-Complex – Matia Lenická, ktorá patrí k najvýraznejším tváram LGBTI+ ľudí na Slovensku. Teší ma umelecké zastúpenie jedného z lídrov Nežnej revolúcie Fedora Gála ako speváka skupiny Drť, za prirodzené považujem to, že vyvrcholenie akcie bude patriť Ukrajine – špeciálnou hostkou koncertu na Námestí SNP bude Alina Pash a v noci vo Fuge akciu uzavrú dve ukrajinské kapely. Festival proti násiliu je okrem umeleckej oslavy protitotalitnej protikomunistickej revolúcie aj odpoveďou na protesty fašistov a iných protidemokratických síl. Verím, že aj týmto celodenným festivalom prispejeme k tomu, aby občianska spoločnosť posúvala krajinu smerom k lepšiemu a hodnotnejšiemu životu všetkých ľudí na Slovensku,” hovorí o Festivale proti násiliu Michal Kaščák.

Facebook event: https://fb.me/e/2i6XU28Ww

Festival proti násiliu organizujú festivaly Pohoda a Konvergencie, Biela vrana, Stredoeurópske fórum, Bystriny, SND, BKIS, Fuga. Podujatie podporila Nadácia mesta Bratislavy, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Kia Sales Slovakia a mediálni partneri Aktuality.sk, RTVS, Rádio_FM a Citylife.

Festival získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP v rámci projektu Keeping up the Freedom. Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky www.eegrants.sk.