Divadlo na Pohode 2022

Divadlo na Pohode 2022

„Dramaturgický výber divadiel na tohtoročnej Pohode je odpoveďou na stav, v ktorom sa na Slovensku, či v Európe nachádzame. Každé z predstavení / performance bude liečivou náplasťou. Po drsnom vyšetrení príde smiech cez slzy a pocit slobody,“ hovorí kurátorka divadla na Pohode, režisérka Alžbeta Vrzgula. 

23. jún 2022

Slzy Janka Borodáča: Moral insanity
Chcete vedieť kto môže za to, že sa Vám nedarí? Kto môže za to, čo sa tu deje? Príďte a niekoho si určite vyberiete. Kopeme okolo seba, ukazujeme prstom. Problém leží vždy mimo nás. Tento stav mysle prerastá až do Moral insanity. Monodráma Petra Brajerčíka v réžii Júlie Rázusovej inšpirovaná Pražským cintorínom Umberta Eca skúma konšpiračné teórie, antisemitské a rasistické predstavy vychádzajúce z nepriaznivej ekonomickej a spoločenskej situácie a ich odraz v médiách a politike. Je skrátka presným zrkadlom a veľmi vtipným, s pôsobivo budovanou atmosférou. Príďte sa zasmiať, či zaplakať nad našimi vlastnými limitmi do poľa kapustných hláv, ktoré na Pohode vyrastie.
Optimistan, sobota, 21.40 - 22.40T.I.T.S.: Tumor – karcinogenní romance
Má každá doba svoju chorobu? Výrazne senzuálna inscenácia Tumor: karcinogenní romance v réžii Nely Kornetovej prepája pohyb, vizualitu a slovo. Ako tému si vyberá rakovinu a jej prejavy nielen v somatickej, ale aj psychickej, sociálnej a duchovnej rovine. Čo v nás a našej spoločnosti bujnie? Je možné milovať niečo, čo nás môže zabiť? Môžete očakávať nádor ako humor, nádor ako motor a rakovinu ako tanečníka. Uvidíte epickú cestu za nachádzaním lásky a pokoja s niečim totálne nepredstaviteľným

Inscenácia vznikla v koprodukcii T.I.T.S. + A studio Rubín + Studio Alta
Optimistan, sobota, 10.00 - 11.30PiNKBUS
Plnokrvnú show čerpajúcu z tradície českých kabaretov a varieté prináša PiNKBUS. Tvorcovia reagujú na celosvetový nárast drag kultúry, ktorá dávno presahuje hranice LGBT komunity. V komponovanom večere pod kuratelou choreografa a performera Martina Talagu sa spojí undergroundová queer scéna a etablovaní umelci. Divoký lipsync aj vogue, hrátky s pop-kultúrnymi mýtmi, hustá prietrž energie, ktorá divákov naštartuje do dlhej druhej festivalovej noci. To všetko prinesú divy, či lepšie Divy, ktoré treba vidieť.
Optimistan, piatok, 21.40 - 22.40
Uhol_92: Apokabaret
V diagnostike civilizačných chorôb bude pokračovať Apokabaret nezávislého divadla Uhol_92. Tesne pred koncom sveta sa v zapadnutom východoeurópskom bare stretávajú poslední svojho druhu: Jež, Žaba, Zajačica Dážďovka a Trúd. Všetkých čaká povinný ozdravný pobyt a množenie sa v mene záchrany civilizácie. Niektorí majú však iné plány... Nastúpia spolu do Noemovej archy tretieho tisícročia?
Trpko-smiešny kabaret so živou synth-popovou hudbou žánrovo rôznorodým prístupom reflektuje ekologické hrozby blízkej budúcnosti a civilizačné neduhy, ktorým sa spolu oddávame, komentuje s očistným humorom.
EUrópa, piatok, 10.00 - 11.00


WELCOME TO STUPIDITY – sad street show
Kto zachráni tento svet? Nenapraviteľný Záchranca a obyčajný Smetiar. Rozhodli sa tak. V neverbálnej hudobno-pohybovej pouličnej show predvedú situácie plné situačných gagov. Prevedú vás dynamickým príbehom od bezhlavého ohúrenia novým vizionárom, cez nečakané ohrozenie až po vytriezvenie zo stádovitosti vďaka použitiu rozumu. Výskyt (ne)obyčajnej ľudskej hlúposti a jej iracionálnych prejavov môže mať tragické dôsledky. Nájde sa niekto, kto nás zachráni pred ďalším Záchrancom? Ako napísal o hre Samo Marec: „Je právom na základe vlastnej hlúposti zomrieť.“
WELCOME TO STUPIDITY!

V predstavení Jany Mikitkovej a Jána Faklu sa prvýkrát stretla a herecky i ľudsky si porozumela nová medzinárodná dvojica komikov a performerov: Pavol Seriš (alebo muž z plastelíny) a Tomislav Koprivčević (alebo multi-music-man). Inscenácia je vhodná pre všetky vekové kategórie, pre deti optimálne od 8 rokov.
Priestor pred EUrópa stage, piatok, 11.15 - 12.00

Divadlo L+S: Kontrabas

Monodráma prináša príbeh kontrabasistu, ktorý nikdy nebude udávať tón v orchestri. Ako väčšina z nás... Spolu s ním prežijete večer plný napätia, pochybností, humoru aj veľkých zvratov. Nachvíľu nás pustí do najtajnejších zákutí ľudskej duše, nachvíľu zatajíme dych, aby sme vzápätí s úľavou vydýchli a možno sa aj pousmiali.

„Martin Huba je odvážny a skvelý človek. Kontrabas som videl veľakrát, vždy ma bavil od začiatku do konca. Bolo mojim snom mať ho na Pohode, stalo sa tak prvýkrát v roku 2006, kedy Martin Huba bravúrne odohral túto hru v stane Teatro tatro. Teraz bude hrať v krásnom drevenom šapitó. Mimoriadne sa teším.“ povedal o predstavení Michal Kaščák.  

Aktuality.sk, sobita, 10.00 - 11.30

The legendary monodrama The Double Bass performed by Martin Huba at Pohoda 2022