9. — 12. Júl 2020
9. — 12. Júl 2020
David Koller

David Koller

David Koller má za sebou mimoriadne úspešný rok. V marci 2015 vydal album ČeskosLOVEnsko a v apríli tohto roka si aj vďaka nemu odniesol z aktuálnych cien českej hudobnej akadémie Anděl tri sošky: pre najlepšieho speváka, najlepší album a pre skupinu štvrťstoročia (Lucie). Nové veci spoločne s najväčšími hitmi predstaví aj na Pohode 2016.

20. máj 2016

David Koller je zásadná postava československej hudobnej scény. Je obdivuhodné, že ako jeden z najpopulárnejších českých umelcov je spoločensky aktívny, nekompromisne sa stavia proti totalite v akejkoľvek podobe. Stál za kampaňami S komunisty se nemluví, či Nikagda nězabuděm, najnovšie vyhlásil bojkot klubom a sálam, ktoré organizujú koncerty kontroverznej českej kapely Ortel, hlásiacej sa k pravicovému extrémizmu. „Jestliže chtějí vydělávat na nenávisti, strachu a xenofobii, nebudou vydělávat na Davidu Kollerovi,“ povedal o tejto aktivite jeho manažér. 
Koller začínal v alternatívnej Jasnej páke, zahral si v kapelách Žentour, Pražský výběr, či Blue Effect. V roku 1987 spoluzakladal jednu z najúspešnejších československých kapiel Lucie. Tá od roku 1999 získala štyrikrát v rade českého Zlatého slávika v kategórii skupín. Na jeho najnovšom albume sa podieľali producenti svetového formátu Kipper Eldrige a Steve Lyon. Prvý menovaný produkoval napríklad Garyho Numena, a Stinga (vrátane albumu Brand New Day), Lyon spolupracoval s menami ako Paul McCartney, Depeche Mode, The Cure, či Suzan Vega. Texty na album tvoril David Koller spoločne so slovenskou poetkou Mirkou Ábelovou. Vo viacerých skladbách najnovšieho albumu kritizuje tendencie mocných obracať sa ku komunistickej minulosti. „Bol by som rád, keby nás vláda neťahala na východ", odkázal aj počas slávnostného udeľovania cien akadémie populárnej hudby Anděl. David Koller vystúpil na Pohode už v roku 2002 (Lucie), 2005 (Kollerband) a 2007 (David Koller). Jeho aktuálny koncert bude zostavený z piesní z nového albumu ČeskosLOVEnsko ako aj zo všetkých najväčších hitov jeho sólovej kariéry a počas pôsobenia v skupine Lucie.