Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Ash Koosha – dirigovaná elektronická deštrukcia z Iránu

Ash Koosha – dirigovaná elektronická deštrukcia z Iránu

Ashkan Kooshanejad, známy ako Ash Koosha, je iránsky multiinštrumentalista, skladateľ, producent, režisér a herec žijúci v Londýne. Bol tiež spevákom dua Take it Easy Hospital. Známy je aj vďaka účinkovaniu vo filme „No one Knows About Persioan Cats“, ktorý získal cenu poroty na festivale v Cannes. Minulý rok vydal debut GUUD, ktorý predstaví aj na Pohode.

30. marec 2016

Ash Koosha vyštudoval konzervatórium v Teheráne. Pred desiatimi rokmi založil rockovú kapelu Font. Už ich prvý koncert prilákal do vily na predmestí Teheránu 600 ľudí. „Zaujal“ však aj policajtov, ktorí na párty zlaňovali po stenách domu z helikoptéry ako z akčných filmov 80-tych rokov. Členovia kapely a ďalších 200 návštevníkov koncertu skončilo vo väzení. Krátko na to založil Ash Koosha electro-popovú kapelu Take It Easy Hospital. Režisér Negar Shaghaghi natočil o ich osobných skúsenostiach a iránskom undergounde film No one Knows About Persioan Cats. Výsledkom bol úspech v Cannes, ale tiež uväznenie bubeníka a spolu-scénaristky filmu. Kapela preto ušla do Veľkej Británie, kde dostala azyl. 
 
Už počas štúdia na konzervatóriu ho zaujímala viac fyzikálna povaha hudby a zvukov, než štúdium nástrojov a foriem. To zrejme súviselo aj s jeho fascináciou kvantovou fyzikou a nanotechnológiami. Čerstvý tridsiatnik vydal pred rokom svoj elektronický debut s názvom GUUD. Ako píše Pitchfork: „Nepovedali by ste, že má za sebou kariéru rockového rebela či študenta klasickej hudby.“  Jeho tvorbu prirovnávajú k menám ako Flying Lotus, Gobby či Arca. Sám Kooshanejad  tvrdí, že sa inšpiroval predovšetkým hudbou Vivaldiho, Wagnera a Chopina. Namiesto klavíra, slákov a dychov však pracoval s abstraktnými zvukmi. Album GUUD je vlastne slovom Good no bez kruhovej geometrickej dokonalosti písmena O. Tento filozoficko-fyzikálny princíp platí aj pre jeho premyslené „dirigovanie zvukovej deštrukcie.“

 

Photo: Ozge Cone