Späť na novinky

30 rokov Slobodnej Európy oslávi kapela aj na „Whiskyho domovskom letisku“
Slobodná Európa odštartovala koncom marca dvakrát vypredanými koncertami v Bratislave turné k 30. výročiu založenia kapely. V rámci neho zahrajú aj na Pohode 2019. Okrem speváka Whiskyho a gitaristu Sveťa (dvojice z pôvodnej zostavy) skupinu momentálne tvoria aj multiinštrumentalista Laco Lučenič, gitarista Vlado „Jerzi“ Jurča a bubeník Tomáš „Tuleň“ Vojtek. Budúci rok majú v pláne koncertnú pauzu aj preto sme radi, že jedna z vlajkových lodí nášho rock´n´rollu vystúpi aj na letisku Trenčín. To je zároveň domovským letiskom Whiskyho, vďaka ktorému vznikli mnohé letecké zábery z nášho festivalu a ponad areál pravidelne lietava aj s návštevníkmi Pohody.

18. apríl 2019 30 rokov Slobodnej Európy oslávi kapela aj na „Whiskyho domovskom letisku“

Slobodná Európa si v tomto roku pripomína už 30 rokov od chvíle, kedy pri jednom stole v Starej sladovni (Mamut) sedeli spolu gitarista Sveťo Korbeľ, basák Braňo Alex, bubeník Peter "Ozi" Hurtig (všetci traja práve čerstvo odídení, resp. odchádzajúci z kapely Zóna A) a spevák Miloslav „Whisky“ Láber. Od tohto momentu sa začala písať história tejto skupiny, ktorá si prešla výslniami i pádmi, ale stále je tu a stále patrí medzi vlajkové lode rock´n´rollu na Slovensku i v Česku. Spevák kapely Whisky k tomuto okrúhlemu jubileu Slobodky skonštatoval: „Kto by z nás vtedy pri tom stole v Mamute v 1989 mohol čo len pomyslieť na to, že o tri dekády neskôr bude Slobodná Európa ešte fungovať a oslavovať 30. výročie! Napriek všetkým životným peripetiám, ktorými sme prešli a zlým situáciám, ktoré nás neobišli, hlavne v 90-tych rokoch, je to skôr zázrak, že sme to dotiahli až sem – do roku 2019. A samozrejme veľkú zásluhu na tom má aj to, že to ešte ľudí zaujíma, že chodia na koncerty, bez nich by sme to tak dlho určite neťahali“. 

Slobodka na jar chystá 10 koncertov, v lete sa objaví na pár vybraných festivaloch (vrátane Pohody) a na jeseň a zimu si naplánovala tak isto cca 10 koncertov.  Okrem speváka Whiskyho a gitaristu Sveťa, dvojice z pôvodnej zakladajúcej zostavy kapely, ktorá to spolu ťahá nepretržite celých 30 rokov, skupinu Slobodná Európa momentálne tvoria ešte multiinštrumentalista Laco Lučenič, gitarista Vlado „Jerzi“ Jurča a bubeník Tomáš „Tuleň“ Vojtek. Laco Lučenič nastúpil do kapely ako člen na post basgitaristu síce len koncom leta minulého roku, avšak tento muzikantský fenomén tiež nie je v Slobodnej Európe žiadnym nováčikom. Laco sa podieľal na nahrávaní gitár na každom jej albume s výnimkou debutového „Pakáreň“, ako aj na Whiskyho sólovom albume a príležitostne vystupoval s kapelou ako koncertný hosť. Tuleň je so Slobodnou Európou spätý takmer polovicu jej existencie a Jerzi, ktorý hrá v kapele posledných päť rokov je taktiež celoživotný súputník a súčasť partie okolo Slobodky už od jej samých začiatkov.

Po skončení celoročného výročného turné sa členovia Slobodnej Európy rozhodli dať si na ďalší rok pauzu. V rámci koncertných a prípadne aj tvorivých aktivít sa kapela plánuje potom vrátiť naspäť až v roku 2021. Spevák Whisky to zhrnul nasledovne: „Posledné mesiace sme sa o tom všetci bavili, že by bolo asi fajn po tomto náročnom roku, ktorý nás čaká, dať si rok pauzu. Jednak uzavrieme 30-ročnú kapitolu Slobodnej Európy, za ďalšie sa každý môžeme naplno venovať aj svojim iným aktivitám, či zamestnaniam, rodinám a tak a čo je nemenej dôležité, s čistými a oddýchnutými hlavami a novou silou môžeme zas pokračovať od roku 2021, prípadne aj vymyslieť nejaký nový materiál na novú dosku, uvidíme...“.

Slobodná Európa za celú svoju existenciu vydala päť albumov: „Pakáreň“ (1991), „Unavení a zničení“ (1994), „Trojka“ (2003), „Bestofka“ (2006) a „Štvorka“ (2014), z ktorých vzišli desiatky dnes už kultových pesničiek („Podvod“, „Analýza dokázala hovno“, „Relatívny pokoj“, „Dry ´69“, „Stará sladovňa“, „Kapitalizmus“, „Boh“, „Unavený a zničený“, „Som ten“, „Čo sa stalo s našim životom?“, „Golden Beach“, „Nič sa nedeje“, „Pes“, „Ráno (1.2.91)“, „Nikdy to tak nebude“, „Stredná trieda“, „Realita“, „Slzy“, „Apatia“, „Vesmír“, „Dievča z horných 10 000“, „The End“ a plno ďalších).