Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Trupa Trupa

Trupa Trupa PL

Poľská art-rocková kapela Trupa Trupa je už niekoľko rokov dobrým príkladom pre scénu zo strednej a východnej Európy, keď sa o ich tvorbu pravidelne zaujímajú svetové agentúry, festivaly i západné médiá. Ich piesne hrávajú Iggy Pop, Mary Anne Hobbs či Steve Lamacq na BBC 6 Music a ukázali sa tiež na KEXP a NPR Tiny Desk session. V recenziách ich ospevujú The Times, Mojo i Rolling Stone a ďalšie chválospevy môžeme očakávať už začiatkom februára, keď vydajú ďalšiu štúdiovku. Pitchfork o nich výstižne píše: „Trupa Trupa sú zriedkavou dystopickou post-punkovou zostavou, ktorá zahŕňa optimizmus a ľahkomyseľnosť ako súčasť mechanizmu prežitia. Možno nemajú dokonalý lekársky predpis na lepší svet, ale pozývajú nás, aby sme si ho spolu s nimi predstavili.“ Táto pozvánka platí aj pre návštevníkov Pohody 2022.

Trupa Trupa podľa Metra s mimoriadnou zručnosťou prepája post-punk a psychedéliu, pričom zjednodušene povedané znie ako keby The Beatles spievali Joy Divison. Podľa The Guardian prinášajú nekonvenčné melódie, hustú inštrumentáciu a v textoch preskúmavajú najtemnejšie stránky stavu ľudstva. The Times ich prirovnáva k Sonic Youth, Radiohead a nálade Manchestera 80-tych rokov. Podľa Mojo ich úchvatná a energická nahrávka v sebe zahŕňa poriadny úder. KEXP oceňuje hrozivé gitary, rázne bicie a prenasledujúce melódie, čo potvrdzuje aj The Quietus. Tieto citácie pôsobia ako hodnotenia albumu niektorého z víťazov Mercury Prize, pritom nimi autori recenzií vychválili album Of the Sun od tejto uznávanej gdanskej art-rockovej kapely z roku 2019.

O rok nato vydali EP I'll Find, ktoré je podľa Richarda Fostera z Louder Than War doposiaľ najhypnotickejšou nahrávkou tejto skutočne skvelej kapely. Už o dva týždne sa môžeme tešiť na ich ďalšiu štúdiovku s názvom B FLAT A. Zverejnili už aj prvé ochutnávky – skladbu „Twitch“, ako aj výzvu na humanizmus vo svete plnom nenávisti v podobe piesne „Uniforms“. Simon Vozick-Levinson z magazínu Rolling Stone píše: „Je to miniatúrny melodický sen, dadaistická báseň, nečakaná sladkosť. Krása piesne je v jej nejednoznačnosti, no znie ako silná výzva odmietnuť svojvoľné autority a nacionalistickú agresiu a namiesto toho prijať humanizmus. Zjedz svoju uniformu, zahoď ju; rozšíruj si perspektívu, kým sa nebudeš vedieť vcítiť do každého. Trupa Trupa prichádza s posolstvom, ktoré rezonuje. Naivné? Možno áno. Ale to predsa vždy vravia o snílkoch.“