Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Ceren Oran & Moving Borders, Tanečno
Piatok 10:30 | Optimistan Nadácie OrangeSobota 10:30 | Optimistan Nadácie Orange

Ceren Oran & Moving Borders, Tanečno SK, DE

Ceren Oran & Moving Borders, Tanečno: The Urge 

Projekt je slovenskou verziou úspešnej nemeckej pohybovej site-specific performancie so živým hudobným sprievodom, ktorá vznikla zo situácie, v ktorej sa umelci nachádzali počas korona-vírusového lock-downu.

Projekt „The Urge” vznikol z iniciatívy združenia zastupujúceho najmladšiu generáciu umelcov súčasného tanca. Spája túžbu spolupracovať s generačne spriaznenými umelcami zo Slovenska, ako aj z iných krajín, prepájať sa so zahraničnými inštitúciami a festivalmi, prezentovať súčasné umenie v regiónoch a vo verejných priestoroch – exteriéroch. Adaptáciou diela „The Urge” chce poukázať na rôzne spôsoby tvorby a performancie a obohacovať slovenský kultúrny priestor.

"The Urge" čerpá inšpiráciu z frustrujúceho zážitku dva roky trvajúcej pandémie a odlúčenia, ale spoločne s tanečníkmi ju transformuje v čosi vysoko vitálneho, v najlepšom slova zmysle nákazlivého, v zdieľaní radosti, energie, fascinácie pohybujúceho sa tela, v intenzívnej zdieľaní okamihu tu a teraz v priamom kontakte s divákom vo verejnom priestore. Kolektívna trauma a individuálna reakcia jednotlivca na spoločenskú krízu transformuje Oran do choreografických obrazov, ktoré kombinujú energiou nabité, synchrónne tanečné pasáže s osobitými improvizovanými sólami jednotlivých tanečníkov. Pulzujúca elektronická hudba určuje dynamiku a meniaci sa rytmus choreografie, ktorej energia sa naliehavo a nekontrolovateľne šíri priamo k divákom. Hudobnú zložku dopĺňa živá improvizácia saxofonistu, ktorá zvyšuje napätie medzi tanečníkmi – masou a jednotlivcom – muzikantom.

Koncept, choreografia: Ceren Oran 
Choreografická spolupráca: Maayan Reiter, Rotem Weismann 
Dramaturgická spolupráca: Karolína Hejnová 
Tanec: Miriam Budzáková, Matúš Szeghö, Paulína Šmatláková, Andrej Štepita, Lukáš Záhorák
Hudba: Hüseyin Evirgen
Live Hudba: Róbert Kolář
Vznik projektu: Ceren Oran & Moving Borders, MOVE Ostrava a Tanečno
Synchrónne časti choreografie sú založené na improvizáciách, ktoré na sociálnych sieťach uverejnili Phil Hulford, Sofia Pouchtou, Clementine Herveux, Elisa Ruffato, Kamola Rashidova.