Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Symphony of Free Ukraine
Piatok 14:00 | Urpiner stage

Symphony of Free Ukraine UA, SK

SVETOVÁ PREMIÉRA TROCH NOVÝCH UKRAJINSKÝCH DIEL V PODANÍ ORCHESTRA SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO DIVADLA

Tradíciou Pohody sa už stalo objednávanie nových diel. V tomto roku sme sa zamerali na susednú Ukrajinu. Tri nové kompozície ukrajinských autoriek a autorov odohrá vo svetovej premiére Orchester Slovenského národného divadla pod taktovkou Mariána Lejavu. Z koncertu by mala vzniknúť aj unikátna nahrávka.

Výber umelkýň a umelcov bol v réžii Ukrajinského inštitútu v Kyjive. Nové diela v týchto dňoch komponuje trojica Alisa Formaziuk, Emil Borysenko a Yevhen Petrov. Partnerom Symphony of Free Ukraine je Music Saves UA, nezisková fundraisingová iniciatíva vytvorená Ukrajinskou asociáciou hudobných podujatí (UAME). Táto spolupráca je ďalšou zo spoločných aktivít organizátorov Pohody a medzinárodnej iniciatívy Music Saves UA. Festival Pohoda podporuje túto iniciatívu už od jej vzniku a výsledkom tejto spolupráce je najmä väčší dôraz na prezentáciu umelkýň a umelcov z Ukrajiny na Slovensku alebo aj priamo na festivale Pohoda.

 „Ukrajinský inštitút je nesmierne vďačný festivalu Pohoda za to, že dal „hlas“ mladým ukrajinským skladateľkám a skladateľom. Vo svojich nových dielach skladatelia spoja starodávny ukrajinský folklór a moderné kompozičné postupy, východoeurópsku melodickú veľkorysosť a západnú vynikajúcu orchestráciu. Pri výbere sme sa snažili prezentovať rôznorodosť štýlov, regiónov a biografií. Alisa Formaziuk je študentka z Ľvova, Emil Borysenko je skladateľ a interpret z Kyjiva, ktorý aktuálne žije v Berlíne, Yevhen Petrov je aktuálne mobilizovaný a pôsobí v orchestri Ozbrojených síl Ukrajiny. Ide o troch jedinečných mladých ľudí, ktorí aj napriek vojne naďalej tvoria a posilňujú hlas Ukrajiny vo svete,“ dodáva k tejto spolupráci Liubov Morozova z Ukrajinského inštitútu.


Alisa Formaziuk, Emil Borysenko, Yevhen Petro

Alisa Formaziuk
Alisino dielo sa volá Terrae promissionis, čo v preklade z latinčiny znamená „Zasľúbená zem“. Dielo odráža jej vnímanie okolitej reality, ktorá sa deje vo svete. Konvenčne ju delí na „čiernu“ a „bielu“. Temnú stránku reality reprezentujú témy ako rozklad a úpadok, vojny a znečistenie prírody. V kontraste s temnotou – „biela“ predstavuje témy ako láska, priateľstvo, citlivosť, ľudská úprimnosť, svedomie, dobrosrdečnosť a, samozrejme, krása.

Emil Borysenko
Emil sa v novom orchestrálnom diele, ktoré tento rok zaznie na festivale Pohoda, bude venovať skúmaniu textúr s rôznou hustotou, prírodným javom a procesu pohlcovania, požierania a pretvárania hmoty. Ústredným motívom tohto diela je večné znovuzrodenie a regenerácia. Dielo je tiež pokračovaním série hudobných úvah o poézii zo zbierky „Zoznam lodí“ súčasného ukrajinského básnika Serhija Žadana.

Yevhen Petrov
Yevhen sa vo svojom diele bude venovať transformácii hudobnej hmoty pod vplyvom imaginárnej fyzikálnej sily. Základom jeho tvorby je emocionálne zafarbený ukrajinský folklór.

#pohodafestival #MusicSavesUkraine #MusicSavesUA #SymphonyOfFreeUkraine

Titulná fotka od: Zuzana Fischer

VSTUPENKY NA POHODU 2023