Späť na artistov

Sofi Tukker US

Sofi Tukker

Na Pohode 2019 vystúpia aj Sofi Tukker, ktorých debut Treehouse je nominovaný na GRAMMY pre najlepší tanečný/elektronický album roka. Ide pritom už o druhú Grammy nomináciu tejto dvojice, keď ich prvý singel „Drinkee“ bol minulý rok medzi piatimi najlepšími tanečnými nahrávkami roka. Drinkee a Best Friend majú aj vďaka reklamám na Apple Watch či iPhone X na Spotify dokopy vyše 100 miliónov vypočutí. Nepredvídateľná tanečná hudba v podaní Sofi Tukker ozdobená brazílskymi nástrojmi a inšpirovaná brazílskou poéziou zaznie v júli 2019 v Trenčíne.

Úspech Sofi Tukker bol čokoľvek, len nie plánovaný. Tucker Halpern sníval celý život o kariére basketbalistu, kým ho v prvom ročníku na výške choroba nepripútala na osem mesiacov na lôžko. Čas využil štúdiom hudobnej produkcie, v ktorom následne pokračoval naplno po návrate do školy. Počas umeleckej show na Brownovej univerzite stretol speváčku a muzikantku Sophie Hawley-Weld. V krátkom čase nahrali a vydali prvé piesne. „Drinkee“ sa stala virálnou aj vďaka reklame na Apple Watch. Aktuálne má už dokopy spolu s ďalším hitom „Best Friend“ vyše 100 miliónov vypočutí na Spotify. Aj po druhej menovanej skladbe siahol Apple pri prezentácii telefónu iPhone X. Do tretice sa v reklame spoločnosti objavila aj ich pieseň „Batshit“. Piesne „Johny“ a „Best Friend“ sa objavili aj v soundtrackoch populárnych počítačových hier FIFA 17 a FIFA 18.

„Drinkee“ bola krátko po vydaní nominovaná na Grammy. Kapela pritom v tom čase nemala ani LP a prekvapila aj nominácia piesne, ktorá nebola v angličtine. Sophie sa rozhodla pieseň naspievať po portugalsky, keďže jazyk študovala v škole a pripadal jej veľmi sexi. Rovnaký názor mali zjavne aj ľudia v Austrálii, na Kostarike, v Turecku či Maďarsku, kde sa pieseň stala číslom jeden na Spotify či iTunes. Okrem jazyka sú inšpirovaní aj brazílskou hudbou, predovšetkým jej charakteristickými nástrojmi. To sa naplno prejavilo po vydaní debutu Treehouse v apríli tohto roka. Jeho nápaditú inštrumentáciu chváli ako skvelú skratku ku „globálnemu publiku“ Slant magazín: „Rytmika bossa-nova, kravské zvony, kastanety a spaghetti-western gitary dodávajú albumu Treehouse nádych svetovej sofistikovanosti, Hawley-Weld a Halpern sa nikdy neberú príliš vážne. To však neznamená, že by sme ich nemali brať vážne my.“ Dávku sofistikovanosti v živom prevedení ocenil po ich londýnskom koncerte aj Evening Standard, podľa ktorého podali nepredvídateľný a divoko zábavný výkon. Will Richards z DIY uzatvára svoju veľmi pozitívnu recenziu ich debutu so slovami: „Jedna vec naprieč albumom Treehouse je istá – Sofi Tukker sa bavia lepšie ako vy. Je čas sa pridať.“

Treehouse sa dočkal mimoriadneho uznania v podobe nominácie na Grammy 2019 za Best Dance/Electronic Album. Spolu s nimi o cenu zabojujú Jon Hopkins, Justice, TOKiMONSTA či návštevníkom Pohody 2018 dobre známa SOPHIE. Kapela vo svojej nadšenej reakcii okrem iného povedala: „Zobudiť sa do nového dňa s novinkou, že sme nominovaní na Grammy nám dáva pocit, aký zažívajú deti ráno na Vianoce. A vlastne ešte oveľa lepší." Veríme, že jedným z vianočných darčekov pre milovníkov tanečnej hudby je aj zverejnenie koncertu Sofi Tukker na Pohode 2019.