Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Slovenské národné divadlo
Piatok 09:00 | Optimistan Nadácie Orange

Slovenské národné divadlo SK

Slovenské národné divadlo: Budete mať luft!

Predstavenie dokumentuje tragické udalosti v obci Pobedim v roku 1928. Ide o umeleckú reflexiu tragédie, o ktorej sa aj po necelých sto rokov mlčí. Tragédie spôsobenej predsudkami, ktoré sú dodnes živé.

„Kajo, dnes budeš mať luft!“ Túto vetu si vypočul jeden z obyvateľov rómskej štvrte v obci Pobedim. Neurčitá vyhrážka bola predzvesťou tragickej udalosti, na ktorej sa podľa viacerých svedectiev zúčastnili desiatky ľudí.

V noci z 1. na 2. októbra v roku 1928 sa skupina občanov obce Pobedim počas hodovej zábavy rozhodla zaútočiť na neďalekú rómsku osadu. Výsledkom tejto razie boli zničené domácnosti, množstvo zranených a šesť obetí – medzi nimi bolo aj šesťročné dieťa.

Autorská inscenácia Budete mať luft! sa snaží zachytiť príčiny tohto útoku – osobné, ale najmä spoločenské faktory, ktoré k tejto udalosti viedli. Autori vychádzajú z autentických dobových materiálov a okrem historického a dokumentárneho pohľadu sa zameriavajú na hľadanie paralel so súčasnosťou. Pobedimský masaker vnímajú ako symbol postoja majoritnej spoločnosti voči rómskej menšine. Nenávisť, pohŕdanie, stereotypy a predsudky na pozadí tohto útoku sa dajú len ťažko odlíšiť od tých, ktoré sú v mnohých kruhoch bežné aj dnes.

Hlasy, ktoré sa snažia na tento stav upozorniť, sú len výkrikom do tmy. Tak ako kedysi, aj dnes narážajú na nezáujem.

Inscenácia nie je vhodná pre citlivé povahy a maloletých divákov.

Koncept a scenár:
Pavol Viecha, Martin Krč
Réžia: Pavol Viecha
Dramaturgia: Martin Krč
Účinkujú: Barbora Andrešičová, Monika Hilmerová, Richard Stanke, Peter Ondrejička (ako hosť)
Scéna a kostýmy: Emília Rigová
Pohybová spolupráca: Libuša Čižmárik Bachratá, Maroš Čižmárik
Hudba: Andrej Majerčík

LÍSTKY NA POHODU 2024