Letisko Trenčín 6 — 8 júl 2023
Iva Bittová a Dunaj
Piatok 21:40 | Aktuality.sk

Iva Bittová a Dunaj CZ

Dunaj bol najvýraznejšou kapelou brnenskej scény osemdesiatych rokov, vzišlo z neho mnoho ďalších projektov, ktoré sa zastrešovali pod názvom Dunajská delta. V prvej zostave bola hlavnou speváčkou Iva Bittová, ktorá sa neskôr preslávila po celom svete so svojim sólovým hraním. „Dunaj je výnimočná kapela, pre mňa boli ich začiatky s Ivou Bittovou najsilnejšie. Roky som skúšal presvedčiť ich členov, aby dali dokopy zostavu z prvej platne, konečne sa to podarilo. Ak teraz obdivujeme rôzne math rockové projekty, tak upozorňujem, že Brno s podobnou tvorbou prišlo 35 rokov pred Black Midi a ďalšími kapelami. Koncerty Dunaja boli vždy udalosťou, som si istý, že inak to nebude ani na Pohode“ povedal o reinkarnácii kapely Michal Kaščák.

„Mě samotného překvapilo, že do toho Iva šla, že si chce zase zahrát s námi bigbít. Předpokládám, že to byl nápad Romka Hanzlíka a jsme za něj moc rádi,“ povedal o obnovenej spolupráci gitarista a spevák Vladimír Václavek. Kapelou Dunaj prešlo množstvo osobností a samotná Iva Bittová s nimi hrala v rokoch 1986 – 1988, keď spolu vydali album Dunaj a Bittová. Príležitostne spolu koncertovali aj v 90. rokoch najmä s albumom Pustit musíš. Dunaj sa dal opäť dokopy v roku 2018 – 20 rokov po smrti ich pôvodného frontmana Jiřího Kolšovského. Momentálne kapelu tvoria Josef Ostřanský (gitara, spev), Vladimír Václavek basgitara, gitara, spev) a Pavel Koudelka (bicie, spev).

Speváčka, huslistka a herečka Iva Bittová už v mladosti účinkovala v brnianskom divadle Husa na provázku, kde sa preslávila rolou Eržiky v hre Balada pro banditu. Nahrala množstvo skvelých albumov žánrovo od ľudovej hudby, cez jazz až po diela starej i súčasnej vážnej hudby. V roku 2004 sa predstavila aj newyorskej Carnegie Hall ako Elvíra v Mozartovej opere Don Giovanni. Zahrala si aj v mnohých filmoch ako Neha, Želary či Tajnosti. Legendy českej alternatívnej scény Dunaj a Iva Bittová sa spolu predstavia aj na letisku Trenčín.