Späť na artistov

Helsinki Cotonou Ensemble FI / BJ

Helsinki Cotonou Ensemble

Na Pohode 2019 vystúpi aj fínsko-benninská kapela Helsinki-Cotonou Ensemble. Kapela mieša afrobeat, voodoo rytmiku, jazz a funky. Táto afro-nordická kolaborácia už zaujala fRoots, worldmusiccentral a mnohé ďalšie portály a rebríčky orientované na world music. Ich druhý album Fire, Sweat & Pastis sa stal vo Fínsku folkovou nahrávkou roka a minulý rok vydali tretí album We Are Together, s ktorým sa predstavili aj na Womexe.

Príbeh Helsinki-Cotonou Ensemble sa začal pred desiatimi rokmi. Fínsky gitarista Janne Halonen odišiel ako obdivovateľ Lionela Louekeho (gitarista hrajúci s Herbiem Hancockom) na rezidenciu do Beninu, aby sa tu naučil základy woodoo rytmiky. Tu sa s poznal so špičkovým spevákom, saxofonistom a perkusionistom Noleom Saizonouom. Následné tri roky si s ním vymieňal nápady až kým v januári 2012 spolu s Jannem vyrazila trojica fínskych muzikantov na výlet do tohto západoafrického štátu. Noel dotiahol ďalších muzikantov z najväčšieho mesta krajiny Cotonou, a tak vznikla prvá zostava Helsinki-Cotonou Ensemble. Počas nasledujúcich šiestich týždňov odohrali tri koncerty a nahrali album Beaucoup De Piment!. Neskôr ho zmixovali a dokončili vo Fínsku. V máji 2013 ho vydali a následne odpromovali na turné. Nasledoval album Fire, Sweat & Pastis z roku 2015, ktorý sa stal vo Fínsku folkovou  nahrávkou roka. Minulý rok vydali album We Are Together o ktorom povedali: „Napriek všetkým rozdielom, na konci dňa sme na tejto planéte všetci spolu.“ Kapela zároveň vraví, že najväčšou prekážkou v ich spolupráci nie je geografická vzdialenosť či kultúrna rôznorodosť, ale byrokracia.

Väčšinu piesní skladá  gitarista Janne Halonen a spevák Noel Saizonou. Helsinki-Cotonou Ensemble záujmu poslucháčov nielen  intenzívnymi náladami a radostnými, ale zároveň virtuóznymi vystúpeniami, ale aj s čerstvým a starostlivo spracovaným songwritingom. Vzdialenosť hlavných autorov je zárukou úplne nového hudobného kokteilu, ktorý aj vďaka muzikálnej vyspelosti všetkých zúčastnených perfektne funguje.