Letisko Trenčín 11 — 13 júl 2024
Diana Paulová: Tu nateraz

Diana Paulová: Tu nateraz SK

Diana Paulová
Tu nateraz, 2024
Objekt


Pohoda je pre mnohých bezstarostnou oázou. Mestom, ktoré raz za rok vznikne a my sa v ňom túlame a objavujeme najrôznejšie zvuky, farby a chute. Jedinú starosť nám robí akurát tak to, ako ukotviť náš dočasný domov do rozpálenej zeme. Site specific dielo “Tu nateraz” zobrazuje stanový kolík, ktorý sa stáva atribútom letnej pohody a zároveň otvára tému domova, ako miesta, kde sme sa nateraz rozhodli zostať.

Diana Paulová je víťazka tohtoročného Pohoda Visual Art Contestu. Tento víťazný návrh bude súčasťou Visual stage, na ktorom sa na festivale prezentuje súčasné umenie.

„Dielo pracuje s predmetom stanového kolíku, ktorý autorka zväčšuje do monumentálneho rozmeru. Motív kolíka je vtipnou, ale zároveň až dojemnou poctou zdanlivo nepodstatnému objektu, bez ktorého by festival nemohol fungovať. Je to univerzálny objekt, ktorý síce stojí pár centov, ale pri stavbe dočasného domova je neoceniteľný, sám o sebe je putovný, ľudia si kolíky požičiavajú a vzniká špeciálny level solidarity a spolunažívania v dočasnom festivalovom domove. Odkaz na tému domova, nomádizmu, dočasného útočiska a vybratého miesta na život je v diele veľmi silný a relevantný - a to v aktuálnom spoločenskom kontexte migrácie, ale aj našom povolebnom diskurze, kam sa pohnúť, či ísť alebo zostať - a kde zapustiť kotvu, aj keď len dočasnú. Dielo od Diany Paulovej je vynikajúcou reakciou na naše aktuálne prežívanie a zároveň svojou site a context-specific povahou má potenciál stať sa monumentom festivalu Pohoda,“ dodáva k dielu Artistic Directorka EHMK Trenčín 2026 a porotkyňa Visual Art Contestu Lenka Kuricová.

LÍSTKY NA POHODU 2024