Späť na artistov

Calexico US

ORANGE STAGE Sobota 22:00 Zobraziť v programe
Calexico

Na Pohode uvidíte aj jednu z najvýraznejších kapiel štýlu americana (spája žánre od latino, country, jazzu až po hard rock) arizonských Calexico. Ich piesne sa objavili v mnohých filmoch, seriáloch a známi sú aj vďaka výborným kolaboráciám. S Iron & Wine a spevákom My Morning Jacket napríklad nahrali dve piesne do filmu o Bobovi Dylanovi. Miláčikovia autorov recenzií koncom januára vydajú deviaty album, ktorý predstavia začiatkom júla aj v Trenčíne.

Tvorbu Calexico opisujú aj ako desert noir. Rocková obdoba spaghetti westernov okrem veselých hudobných motívov ukazuje aj odvrátenú stránku života na americko-mexickom pohraničí. Tragické úmrtia na prísne stráženej hranici i boje drogových kartelov. Prvý výraznejší úspech im priniesol druhý album The Black Light z roku 1998, bol vo Wall Street Journal medzi najlepšími albumami roku. Album Feast of Wire od MOJO najvyššie možné hodnotenie, pričom ho označili za zvodný, najambicióznejší a dokonalý. Pieseň „Güero Canelo“ z tohto albumu sa objavila aj na soundtracku k filmu Collateral. Nasledujúce EP In the Reins, ktoré nahrali spolu s Iron & Wine sa dostalo medzi najpredávanejšie albumy USA (Billboard 200 album charts). V 2007-mom ich Arcade Fire prizvali, aby nahrali cover ich skladby Ocean of Noise. Ďalší album Carried to Dust získal od Pitchforku hodnotenie 8,3/10. Pre eklektický prístup k žánrom prirovnal novinár Joe Tangari členov Calexico k študentom hudby, ktorých každá ďalšia nahrávka približuje k dizertačke.

V 2012-tom vydali ďalší album Algiers, pomenovaný podľa štvrte New Orleans zničenej hurikánom Katrina, kde ho aj nahrávali. Dlhodobo vysoká úroveň a rastúca úroveň nahrávok sú spoločným menovateľom mnohých recenzií (Q Magazine, PopMatters, Drowned in Sound) aj pri najnovších albumoch. Výborné recenzie má aj najnovší album Edge of the Sun, na ktorom hosťoval aj Ben Bridwell z Band of Horses. Podľa Uncut je ďalším príkladom hudobnej šírky a veľkorysosti tejto pozoruhodnej skupiny. Aktuálne pracujú na novom albume The Thread That Keeps Us, z ktorého prvú ochutnávku „Voices in the Field“ zverejnili na svojej facebookovej stránke koncom novembra. Frontman kapely Joey Burns tvrdí, že „tourovanie“ ho neotravuje, práve naopak. Miluje cestovanie a spoznávanie nových miest, kde hrajú. Pre Guardian povedal, že z nich píše pohľadnice, ku ktorým sa snaží pristupovať ako spisovateľ. Nevieme, čo napíše z nadchádzajúceho európskeho turné, no je pravdepodobné, že začiatkom júla pošle prvú pohľadnicu so slovenskou poštovou známkou.